Yeni Doğan Bebeklerde Doğum Lekeleri Neden Olur

Yorum Yap!

Merhabalar. Bu yazımızda sizlerde yeni doğan bebeklerde doğum lekeleri neden olur, zararlı mı yada değil mi gibi konuları konuşalım istedim. Malum sosyal hayatta bebeklerde doğum lekeleri ile ilgili bir çok efsane dolanıyor. Yok annesi doğumdan önce orasını ellemiş, yok bunu yemiş, yok o hareketi yapmış vs. vs. Aslında bunların hepsi birer efsanedir. Doğum lekeleri hakkında biraz araştırma yaptık ve işte çıkan sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeklerde doğum lekeleri neden olur?

Bebeklerde doğum lekeleri doğumdan önce, doğum sırasında yada doğumdan sonra oluşabiliyor. Bu doğum lekelerinin birçoğu herhangi bir sorun yaratmamakta ve bebek en geç 5 yaşına gelene kadar vücudundan kaybolmaktadır. Somon lekesi, melek öpücüğü lekesi yada kimine göre leylek ısırığı lekesi olan bu lekeler bebeklerde görülen doğum lekelerinden sadece bir kaçıdır. Bu arada leke isimleri halk arasında geçen isimler.

Uzmanlara göre bebeklerde doğum lekeleri neden oluşuyor kesin olarak bilinmiyor. Yeni doğan bebeklerin vücudundaki doğum lekelerinin büyük bir bölümünün sebebi kan damarları. Deri altındaki anormal kan damarları sebebiyle mor, kırmızı veya pembe renklerde görülebilen doğum lekeleri bazen kahverengi de olabiliyor. Kahverengi doğum lekeleri renkli hücrelerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Bebeklerde doğum lekeleri hangi tiplerde olur?

Benler, Pigmentli benler, Cafe-Au-Lait lekeleri (Sütlü kahve lekeleri), Damar benleri (Hemanjiomalar), Çilek hemanjiomu, Kavernöz hemanjiom, Şarap lekesi, Mongol lekeleri, Renk değişikliği (Cutis Marmoratus) bebeklerde görülen doğum lekeleri için örnek olarak verilebilir.

Lazer ile lekelerin silinmesi hangi yaşta yapılabilir ve iz bırakır mı? 

Lazer yöntemi ile pek çok doğum lekelerinin tedavisi mümkün olmaktadır. Lekenin damar kökenli yada melanosit kökenli olmasına göre farklı lazer türleri tercih edilerek tedavide kullanılmaktadırlar. Bu tür tedaviler için daha çok 18 yaşını doldurmuş olmak yada bu yaşa yakın dönemler tercih edilmektedir. Damarsal lekelerin yüzeyel ve küçük olanları iz bırakmadan tedavi olabilirken, büyük kitlesel lezyonlarda iz kalma riski artmaktadır. Melanositik pigmente lezyonlarda da lazer tedavisi ile başarı oranları yüksektir.

Sanıldığı gibi bebeklerde oluşan doğum lekeleri anne karnında oluşan bir leke olmayabilir. Yine de her ihtimale karşı doğum lekeleri uzman doktorlar tarafından görülmeli ve herhangi bir sağlık sorunu oluşturup oluşturmayacağı tespit edilmelidir.

Bir Cevap Yazın