Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 10 Etkili Yol

Yorum Yap! Yaşlanmayı Yavaşlatmak

Yaşlanmayı yavaşlatmak yada yaşlanmayı durdurmak ve genç görünmek için neredeyse hepimiz çeşitli yollar deneriz. Sağlıklı beslenmek, egzersiz veya spor yapmak, sigara veya alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gibi yollar yaşlanmayı engellemek için olmazsa olmazlardan. Bu arada yaşlanmayı durdurma mümkün değildir fakat yaşlanmayı yavaşlatmak mümkündür.

Brigham Young Üniversitesi uzmanları tarafından 5823 erişkin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre egzersiz yapmanın yaşlanmayı yavaşlattığı sonucuna ulaşıldı.

İnsan DNA’sı parçalandıkça yaşlanma artıyor. İnsan DNA’sını ucunca bulunan ve telomer adı verilen maddeler koruyor. Mekanizma tam olarak çözülememesine rağmen, telomer denilen bu maddelerin egzersiz ile ömrünün uzadığı ortaya çıktı. Bu durum da yaşlanmayı yavaşlatıyor. Yani egzersiz yaparsanız yaşlanmanız yavaşlıyor.

Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 10 Mükemmel Yol

Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılmalı, yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenler listesi. Genç kalmak, geç yaşlanmak, yaşlanmayı yavaşlatmak için aşağıdaki listeye uygulamanızda fayda var.

  1. Düzenli olarak egzersiz ve spor yapın.
  2. Düzenli uyku uyuyun. Uyku vücudunuzun dinlenmesini sağlayacaktır.
  3. Sigaradan uzak durun. Alkolü az tüketin. Kısaca kötü alışkanlıklarınızı bırakın.
  4. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Doğal besinler her zaman için faydalıdır.
  5. Güneşte uzun süre kalmak size zarar verecektir. Güneş altındayken koruyucu kremler kullanın.
  6. Stressiz bir yaşam sürmeye çalışın. Stres kalp sağlığınız içinde son derece zararlıdır.
  7. Meditasyon yada rahatlatıcı bir şeyler yapın. Bu sizin ruh sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.
  8. Eğlenmek için kendinize zaman yaratın. Eğlenmek yaşlanmanızı yavaşlatacaktır.
  9. Yaşlanmayı engellemek için bol bol sıvı tüketin.
  10. Sevdiğiniz kişilerle bir arada olmaya ve sevdiğiniz işlerde çalışmaya gayret edin. Bu sizin mutlu olmanızı da sağlayacaktır.

Bazı kişiler genetik olarak hızlı yaşlandığını düşünebilir. Ancak bu durum aslında böyle değildir. Sağlıksız beslenme, kötü alışkanlıklar, düzensiz uyku, sürekli güneşe maruz kalmak, sürekli sinirli ve stresli olmanız sizin daha çabuk yaşlanmanıza neden oluyor. Hayatı ve kendinizi severek yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün.

Yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenler kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Fakat her sağlıklı bireyin egzersiz yapması zaten yaşlanmayı yavaşlatacaktır.

Sloganımız hızlı yaşa ve genç öl değil! Sloganımız sağlıklı ol, uzun yaşa!

İlginizi çekebilir;

Bilgi paylaştıkça çoğalır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir