Tüp Bebek Nedir?

Yorum Yap!

En basit anlamı ile anne ve babadan alanın yumurta ve spermin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ile oluşan embriyonun anne rahmine yerleştirilme işlemine tüp bebek işlemi denir. Bu işlem tecrübeli bir ekip ve uygun laboratuvar ortamında yapıldığı zaman başarı şansı artar.

Uygun ortam ve ekip tarafından yapılmayan yöntemlerde gebelik şansı oldukça düşmektedir. Her deneme sürecinde geçen zaman kadının yaşına etki ettiği için işlemi yapacak hekim, hastane ve ortam dikkatli ve özenle seçilmelidir.

TÜP BEBEK YÖNTEMİ ERKEK KISIRLIĞINA DA ÇARE OLUYOR

İlk olarak 1978 yılında uygulanmaya başlanmış olan bu yöntem, tüpleri tıkalı yada hasar görmüş kadınlar için tedaviyi amaçlamıştır. Daha sonra birçok erkek kısırlığı da olmak üzere kısırlık sorunlarının %70 – 80’nin çözüme kavuştuğu bir yöntem olmuştur.

Tüp Bebek Nedir?

TÜP BEBEK İÇİN NE KADAR BEKLEMEK GEREKİR?

Bir çiftin bir sene boyunca düzenli ve korunmasız olarak cinsel ilişki kurmasına rağmen hamilelik sağlayamaması durumlarında tüp bebek işlemi uygulanabilmektedir. Bu süreçte eğer kadın 35 yaşın üzerinde ise bir sene beklemeden altı ay sonra uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın