Ter Kokusu Neden Olur – 6 Basit Neden

Yorum Yap!

Ter kokusu neden olur sorusunun cevaplarını araştırıyoruz. Spor yaparken, stres altındayken, sıcak havalardan ve daha bir çok sebepten dolayı terleriz. Ter aslında kokusuzdur. Bu kokusuz ve berrak sıvı çoğunlukla su, tuz, proteinler ve yağlardan oluşur. Ter kokusu yada vücut kokusu diye bilinen kokunun kaynağı aslında bakterilerdir. Daha doğrusu terlemeniz ile oluşan sıvıdan beslenen bakterilerin artıklarından dolayı ter kokusu oluşur.

Ter Kokusu Neden Olur?

Kullandığınız ilaçlardan giydiğiniz kıyafete kadar bir çok şey ter kokunuzu etkiler.
Hepimizin korkulu kabusu ter kokuları değil midir ? İşin özüne bakarsak terleme aslında bir vücut reaksiyonudur. Kokusuz ve renksizdir.

Terleme vücudumuzun sıcaklığını dengeleme şeklidir. Terleme sayesinde vücudumuzdaki toksinlerden arınırız. Fakat terleme her ne kadar kokusuz olsa da, vücudumuzdaki bakteriler onları bir üreme yeri olarak kullanırlar ve hızla çoğalırlar. Koku yapan şey aslında, cildimizin yüzeyindeki keratinlerin bakterilerle parçalanmasıyla alakalıdır.

Ter, cildimizin yüzeyinde bakterilerle karşılaştığında, bir koku üretir. İşte, bu koku vücut kokumuzdur.

Ter Kokusu Oluşmasının 6 Nedeni

Ter kokusu neden olur, koltuk altı kokusu neden olur sorusunun yanıtları aşağıda sizler için listeleniyor. Diğer bir konu olan ter kokusu nasıl giderilir başlıklı yazımızda ilgini çekebilir.

1. Stres, heyecan yada panik nedeni ile ter kokusu oluşur

Hayatımızın çoğu döneminde hepimiz stresli, heyecanlı yada panik yapacağımız olaylarla karşı karşıya kalırız. Bu durumlar karşısında vücudumuzda olan gerginlik terlemeye sebep olur. Vücudumuzdaki bu tip tepkimeler, hormon kortizolünü harekete geçirir ve bu da ter bezelerimizi çalıştırır.

2. Kıyafetlerimiz Ter Kokusuna Neden olur.

Mutlaka hepimizin o çok sevdiği ama çok terleten bir bluzu olmuştur. Pamuk yada yün gibi doğal lifli kumaşlar vücudumuzun terlemesine ve terin buharlaşmasına izin verir. Ancak, polyester veya naylon içerikli sentetik lifli kıyafetler ve hatta ipek gibi bazı doğal lifler, terinizi cilt bakterilerden uzaklaştırmak yerine yüzeye hapsolmasına neden olur. Bu durum ter kokusu oluşmasına neden olur.

3. Kullandığımız Bazı Deodorantlar Ter Kokusu Oluşmasına Neden Olur.

Vücut kokumuzu gidermek için satın aldığımız çoğu ürün aslında durumu daha da kötüleştiriyor. Bazı deodorantlar, vücut spreyleri veya vücut losyonları bakterileri besleyerek daha çok kokmuş bakteri üremesine sebebiyet verebilir. Birçok doktor şimdilerde, deodarant yerine duş alırken normal su ile yıkanmayı öneriyor. Yani vücudunuzu saf su ile terden arındırmanızı tavsiye ediyor.

4. Kullandığımız İlaçların Yan Etkileri Ter Kokusuna Sebep Olabilir.

Kullandığımız bir çok ilaç, yan etki olarak terlemeyi arttırmıştır. Özellikle, alerji ilaçları, bazı antideprasanlar ve bazı diyet ilaçları gibi reçeteli veya reçetesiz ilaçların yan etkilerinde çoğunlukla terlemeyi arttırdığı saptanmıştır. Terleme artışı ile beraber temizliğimize de dikkat etmezsek ter kokusu oluşması kaçınılmaz olacaktır.

5. Bazı Yiyeceklerde Ter Kokusu Yapar.

Her insanın farklı vücut kimyası vardır. Bu sebeple her vücudun aldığı besini eritme ve metobolize etme olayı farklılık gösterir. Bazı vücutlar yumurta, balık ve baklagiller gibi çok miktarda kolin içeren yiyecekleri metobolize edemezler ve buda terlemenin artmasına neden olabilir. Bu sebeple terleme artışı ile beraber hijyen konusu da önemsenmez ise ter kokusu oluşmasına neden olacaktır.

6. Şiddetli Kabızlık Ter Kokusu Nedeni Olabilir.

Sindirim sistemi tarafından salgılanan toksinler, idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı kokular gözeneklerinizden çıkar ve de buda kötü bir kokuya sebep olur.

Ter kokusu neden olur sorusunun daha bir çok sebebi var. en çok ter kokusu yapan durumları sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Ter kokusu evlilikte cinsel hayat gibi önemli bir konuyu olumsuz yönde etkileyebilir.

Unutmayın. Ter kokusu önlemek için en önemli yöntem hijyendir.

İlginizi çekebilir : Ter Kokusu Nasıl Giderilir

Bir Cevap Yazın