Spiral Hamilelikten Korunmak İçin Mükemmel Bir Yöntem

Yorum Yap! Spiral - Ria - Rahim İçi Araç

Spiral (RİA) nedir ve neden kullanılır? Spiral rahim içerisine uygulanan gebelik önlemek için kullanılan bir doğum kontrol yöntemi şeklidir.

Peki spiral gebeliği nasıl engeller? Hamilelik önlemek için spiral takıldığı zaman iltihabi bir durum oluşturarak embriyonun rahim içerisine yapışmasını önler. Böylece yumurta döllenmiş olsa bile rahim içinde tutunamaz. Kısaca; bulunduğu yeri gebeliğin yerleşmesine uygunsuz hale getirir, rahim ağzı geçirgenliğini azaltır ve rahime gelen sperm hücrelerini etkisiz hale getirir. Bu etkisiz hale getirme işlemini spiralin içinde bulunan bakır teller (bakır elementi) gerçekleştirir.

Spiral Rahim İçerisine Nasıl Takılır, Acır Mı?

Spiral nasıl takılır, yada taktırılır, takılırken acır mı? Bir çok kişi spiral taktırmaya korkuyorum diyor. Bunun nedeni, spiral takılırken acı olur mu, acır mı yada acıtır mı bilmiyor. Biliyor olsa bile tereddütleri oluyor. Gebelik yada hamilelik önlemek için doğum kontrol yöntemi olarak spiral tercihini yapan hasta öncelikle jinekolojik muayene masasına alınır. Vajina içerisine normal muayenelerde kullanılan plastik veya metal muayene aleti (spekulum) takılır. Rahim ağzı ve vajen içerisi antiseptik solüsyonla temizlenir. Daha sonra rahim ağzı tenekulum denilen metal aletle tutulur. Spiral hazırlandıktan sonra rahim ağzından içeriye sokularak takılır.

Rahim ağzını tutan tenekulum çıkarılır ve spiralin iplerinin fazla kısmı 2-3 cm ip kalacak şekilde makasla kesilir. İleride spiral çıkartırken bu iplerden tutularak kolayca çekilebilir.

Spiralin takılması sırasında ve sonrasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez, hemen günlük hayatına ve işine dönebilir, çok az kasık ağrısı olabilir.

Spiral kaç dakikada takılır? Spiralin takılması toplam 1-2 dakika süren kısa bir işlemdir. Bütün işlemler rahim içerisinde enfeksiyon gelişmemesi için steril şekilde yapılır.

Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Doğum sonrası spiral taktırmak. Normal doğumdan veya sezeryan sonrası spiral taktırma 6 hafta sonra muayenede bir engel yoksa spiral takılabilir. Bu süre rahimin küçülerek normal boyuna inmesi için gereklidir. Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır? 6 haftadan önce (en az bir ay) rahim büyük olacağı için ve rahim ağzı geniş olacağı için spiral takılması uygun olmaz ve takıldıktan sonra kayma riski fazla olur. 48 saat ile 4 hafta arasında kalan sürede uterus perforasyonu (rahimin delinmesi) riski yüksektir. Sezeryan sırasında spiral takılır mı? 6 hafta sonra muayenede bir engel yoksa spiral takılabilir.

Düşük ve Kürtajdan Sonra Ne Zaman Spiral Takılabilir?

Kürtaj sonrası spiral takılır mı? Kürtaj sonrası spiral ne zaman takılır? Düşüklerden bir ay sonra görülen adette spiral takılabilir veya rahim içerisinin temiz olduğundan emin olunan durumlarda düşükten hemen sonra da spiral takılabilir. Düşük sonrasında kürtaj yapılmışsa veya istemli olarak bebek aldırmak amacıyla yapılan kürtajlardan hemen sonra spiral takılabilir.

Bazen kürtajdan hemen sonra spiral takılmaz ve bir hafta sonra takılması tercih edilir, bunun nedeni rahim içerisinde parça olmadığından temiz olup olmadığından emin olmak içindir.

Kürtajdan bir ay sonra görülen ilk adet döneminde de spiral takılabilir.

Spiral Kimler İçin Uygundur?

 • Uzun süre korunmak isteyenler RİA yöntemini tercih edebilirler.
 • İleri yaşta olup sterilizasyon istemeyenler kadınlar rahimi içi gebelik önleme yöntemini tercih edebilirler.
 • Yeni doğum yapmış emziren kadınlar spiral ile gebelik önleme yöntemini tercih edebilirler.
 • Kürtaj olmuş ya da kendiliğinden düşük yapmış kadınlar rahim içi araç uygulamasını doğum kontrol yöntemi olarak seçebilirler.
 • Diğer yöntemleri kullanmakta zorluk çekenler de bu yöntemi tercih edebilirler.

Spiral kimlere uygun değildir? Sakıncalıdır?

 • Adetleri düzensiz ve aşırı kanamalı olan hastalarda adet düzenini daha fazla bozabileceği için ve kanamaları arttırabileceği için uygun değildir.
 • Rahim içerisinde myom olan durumlarda rahim içerisinin şekli bozulacağı için düzgün takılamayabilir bu nedenle uygun değildir.
 • Rahim içerisinde olmayıp rahmin dış tarafında olan myomlar bunu etkilemez, bu durumda takılabilir.
 • Rahim içerisinde perde (septum) olması
 • Rahim ve yumurtalıkları içeren enfeksiyon geçiren veya geçirmeye yatkın olan hastalar (PID)

Spiral Taktırmak Riskli Mi? Riskleri Nelerdir?

Spiralin karın içerisine kayabilir. Ultrasonografide rahim içerisinde spiral (RİA) görülemez ve karın röntgeninde spiralin karın organları arasında olduğu saptanır. Bu durumda spiral rahim içerisinde değildir bu nedenle çıkarılması ancak ameliyatla mümkündür. Nadiren spiralin ipleri rahim içerisine kaçtığı için veya daha önceden koptuğu için muayene sırasında görülemeyebilir.

Bu durumda spiralin iplerini çekmek mümkün olmadığı için rahim içerisine sokulan ince aletlerle spiralin kendisi tutularak çekilir. Bu durumda işlem biraz daha uzun ve hafif ağrılı olabilir. Çok nadiren bu şekilde de çıkarılamayabilir ve spiralin çıkarılması için histeroskopi denilen rahim içerisine sokulan kameralı alet ile bakarak tutup çekmek gerekebilir.

Spiral neden kayar? RİA’nın kaymasının en sık nedeni çok doğum yapan hastalarda rahim ağzının fazla geniş olmasıdır. Spiral neden kayar sorusunun diğer bir nedeni ilk takılma sırasında rahmin içerisine tam yerleşmemiş olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle her RİA takıldıktan bir ay sonraki adet döneminde kayma olması açısından tekrar kontrol edilir.

Kayma saptandığında yenisi ile değiştirilmesi çoğu zaman çözüm olur ve tekrar kayma izlenmez. Tekrar kayma izlenirse başka uygun bir doğum kontrol yöntemi denenebilir. Her zaman mümkün olmasa da bazen kayan spirali yerine itmek de yeterli olmaktadır. Spiral ile korunan her kadın 1 yıl aralarla kayma açısından doktoruna kontrol ettirmelidir.Spiral kullanımı en etkili doğum kontrol yöntemi olduğu için gebelik ihtimalini son derece azaltır, bu yüzden spiral kullananlarda korunmayanlara göre dış gebelik riski de azalmıştır. Ancak spiral kullanırken olası hamileliklerde normal gebelik değil de dış gebelik olma olasılığı daha yüksektir.

Spiral Taktırmanın Yan etkileri

Yan etki olarak özellikle ilk takıldığı ay hafif kasık ağrısı görülebilir, 1-2 ay içerisinde bu şikayet kendiliğinden geçer. Adet kanaması miktarını az miktarda arttırabilir. Bu adetleri normal miktarda olan kadınlarda problem yaratmaz ama adetleri normalde aşırı miktarda olan kadınlarda daha fazla kanamaya sebep olabileceği için RİA (Rahimi içi araç) tercih edilmez. Bunun dışında spiralin bel ağrısı, kilo almak, kilo vermek gibi yan etkileri olmaz, bu tür durumlar yaşanmışsa başka bir sebebin araştırılması gerekir.

Alternatif Yöntemler

Gebelik önlemek için doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanmak istemeyenler için alternatif korunma yöntemleri de mevcut.

 • Doğum Kontrol Hapları
 • Erkeğin Prezervatif Kullanması
 • Tüplerin Bağlanması (Tüpligasyon)
 • Doğum Kontrol İğnesi
 • Ertesi Gün Hapı (Hamilelikten korunma yöntemidir. Doğum kontrol yöntemi değildir.)
 • Deri Altı İmplantları
 • Vajinal Diyafram
 • Vaginal Kondom
 • Servikal Başlık

Spiral Nasıl Korur, Nasıl Koruma Sağlar?

Erkek sperm hücrelerinin kadın yumurta hücresini döllemesini engeller. Son derece etkili bir hamilelikten korunma yöntemidir. Ancak cinsel sağlık sorunları yada cinsel yollardan bulaşan hastalıkları engellemez. Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmanız daha güvenli bir yöntem olacaktır.

Spiral Güvenilir Mi?

Spiral güvenilir mi sorusuna net cevabı %98 koruma oranı veriyor. Doğum kontrol yöntemleri arasında bu yöntem en etkili ve güvenilir gebelik önleme yöntemleri arasında yer alır.

 

Bir Cevap Yazın