Selülit Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Yorum Yap!

Selülit nedir?

Selülit nedir sorusunun kısaca cevabı cildin portakal kabuğu gibi görünmesidir.Daha detaylı cevap vermen önce deri hakkında biraz bilgi verelim. Deri iki katmandan oluşur, iç kısıma dermis, dış kısıma ise cilt denir.Bu katmanların altında yağ bölmeleri bulunmaktadır. Eğer selülitiniz var ise bu bölmeler yağ ile doludur ve cildin yüzeyinden de görülmeye başlar. İşte bu bölmelerde oluşan fazla yağlar selülit olarak adlandırılır. Özellikle bacak, kol ve kalça bölgelerinde görülür.

Selülit Nedir?
Selülit için örnek bir fotoğraf.

Selülit hem kadınlarda hemde erkeklerde sık sık olabilmektedir. Ancak bayanlarda daha sık görülür. Uzmanlara göre bu, kadınlarda vücut yağ yüzdesinin yüksek olması, daha küçük yağ bölmeleriyle daha ince ciltlerin oluşması ve kadın bedeninde yüksek östrojen ve progesteron düzeyinin bulunması nedeniyle olur.

Selülit Neden Olur?

Selülit genellikle fazla kilo,  gebelik, kötü kan dolaşımı ve fiziksel aktivite eksikliği nedeniyle oluşur. Tüm bu nedenler, cilt altındaki yağ bölmelerinde yağ birikintilerine ve selülit oluşturan kolajen liflerine zarar verir.

Selülit Nasıl Önlenir?

Selüliti önlemek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Selüliti önlemenin en iyi 5 yolunu size aşağıda anlatmaya çalıştık.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenin

Kalori tüketiminizi düşük tutun ve 3 öğün yeşil sebzeler tüketin. Selülite sıklıkla sebep oldukları için işlenmiş gıdaları ve şekeri hayatınızdan mümkün olduğu kadar uzak tutmaya çalışın.

Selüliti önlemek için düzenli olarak egzersiz yapın.

Egzersiz Yapın

Fiziksel hareketsizlik selülitin başlıca nedenlerinden biridir, bu nedenle günlük hayatınızda aktif kalmaya çalışın. Haftada 5 kez en az 30’ar dakikadan egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz, cilt altı yağ depolamasını azaltacak ve bağ dokularına kan dolaşımını artıracaktır. Daha önce Egzersiz nedir başlıklı sayfamızda Egzersiz Hareketleri ve Çeşitleri hakkında bilgi vermiştik.

Selüliti önlemek için bol bol su tüketin

Bol Bol Su Tüketin

Tüm uzmanların her konuda önerdiği gibi selüliti önlemenin en kolay yollarından birisi de bol bol su tüketmektir. Su aynı zamanda vücudunuzdan toksinlerin atılmasını sağlayacaktır.

Masaj yaptırmak selüliti önlemek için etkili yöntemlerden birisidir.

Masaj Yapın Yada Yaptırın

Masaj yapmak cildinizdeki kan dolaşımını arttıracak, o bölgedeki toksik maddeleri yok edecek ve selülitten önlemenize yardımcı olacaktır. Cildiniz üzerinde mükemmel bir etkisi olan bazı Hindistan Cevizi yağı ile duştan çıktıktan sonra kendinize bir masaj uygulayın.

Bir Cevap Yazın