Sağlıklı ve Canlı Saçlar İçin Olmazsa Olmaz 5 Temel Besin

Yorum Yap! Sağlıklı Saçlar İçin

Saçlarımızı sağlıklı ve canlı olması için her yolu deniyoruz. Tabiki kozmetik ürünleri bunların en başında geliyor. Aslında, sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler listesinin en başında hem sağlığımıza faydalı, hemde saçlarımız için fayda sağlayan temel besinleri almamız geliyor. Bu yazımızda sağlıklı saçlar için yararlı hangi besinler tüketilmeli, sağlıklı saçlar için doğal yöntemler ve bitkisel çözümler neler, hangi vitaminler tüketilmeli, neler yapılmalı gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Saç Sağlığı İçin Gerekli 5 Temel Besin

  1. Sağlıklı saçlar için protein alımına özen göstermelisiniz.  Özellikle beyaz ette bulunan protein, sağlıklı saçlar için mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Tavuk, hindi, deniz ürünleri ve özellikle balık, süt ve süt ürünleri ve yumurta saç sağlığı için önemli proteinlerdir. Yeteri kadar protein alınmadığı takdirde saçlarımız kurur ve zayıfar. Özellikle diyet yapanlar saç dökülmesi sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bilinçsizce yapılan diyet hem sağlığınıza hemde saçlarınıza arar verebilir. Sağlıklı saçlar için diyet yaparken eksik protein almamaya özen göstermelisiniz.
  2. Demir eksikliği saç sağlığı için zararlı. Saçlarımız için son derece önemli minerallerden biriside demirdir. Kan eksikliği olan yani anemi hastası olanlarda saç dökülmesi sık sık görülmektedir. Protein açısından zengin olan olan beyaz etin yanı sırası, kırmızı ette yüksek demir içerir.
  3. Sağlıklı saçlar için vitamin desteği C Vitamini. Saç sağlığı için gerekli vitaminler arasında en başta gelir.
  4. Omega-3 Yağ Asitleri Sağlıklı Saçlar için gerekli. Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilmezler. Sağlıklı saçlar için vücudumuzda üretilmeyen bu asitleri dışarıdan almamız gerekmektedir. Bu yağ asitlerini somon, sardalye, ringa balığı, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıklarda ve avokado, balkabağı çekirdeği ve ceviz gibi bitkisel kaynaklardan almanız mümkün.
  5. Saç ağlığı için A Vitamini almamız gerekiyor. Saç sağlığı için gerekli vitaminler arasında yer alır. A vitamini vücudumuz için gerekli olan sebumun içerir. Sebum sağlıklı saç derisi için doğal saç kremidir. Vücudumuzda A vitamini eksikse sebum oranı azalır ve bu sebum oranının azalmasından dolayı kaşıntılı bir saç derisi ve kuru bir saçla karşı karşıya kalırız. Hayvansal gıdalar ve havuç, bal kabağı ve tatlı patates gibi gıdalar A vitamini açısından zengindir.

Sağlıklı ve canlı görünen saçlar için kozmetik ürünlerden önce doğal yöntemleri tercih etmemizde her zaman fayda var. Evde kolayca yapılabilecek saç bakımı yöntemleri için Evde Yapılan En Kolay Saç Bakım Maskeleri başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var. Ayrıca dilerseniz saç bakımı için harika önerilerde bulunduğumuz Evde Saç Bakımı İçin Harika Öneriler başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın