Saç Ekimi – Yöntemleri, Riskleri, Zararları ve Yan Etkileri

Yorum Yap!

Saç ekimi ya da saç nakli saç kaybına maruz kalmış kişilere yönelik uygulanan ve tekrar sağlıklı ve doğal bir şekilde saç çıkması için yapılan bir ameliyattır. Günümüzde birçok insan yeniden saç çıkması için saç ekimi yada diğer bir adı ile saç nakli yaptırmakta ve başarılı saç ekimi sonuçları elde etmektedir.

Saç ekimi ameliyatı genel olarak, vücuttaki göğüs, kol, bacak ve özellikle de ense bölgelerinden alınan dökülmeye dirençli kıl köklerinin alınarak saç dökülmesi olan bölgeye aktarılması ile gerçekleştirilir.

Saç ekimi yöntemlerine geçmeden önce eğer saçlarınızda dökülme varsa Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur başlıklı yazımız size faydalı olabilir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Yeniden saç oluşumu için saç ekimi yöntemleri olarak günümüzde FUT ve FUE olarak bilinen iki popüler saç ekimi yöntemi ile yapılmaktadır. FUE yönteminin daha fazla kullanılması ile birlikte saç ekimi sırasında artık FUT(Follicular Unit Transplantation – Foliküler Ünite Transplantasyon) yöntemi tercih edilmemektedir. FUT yönteminde enseden saç alınması işlemi yapılmakta ve saç alınan bölgede yara izi olabilmektedir.

FUE(Follicular Unit Extraction – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yönteminde kıl kökleri tek tek alınır ve saç ekimi yapılacak bölgeye yine tek tek uygulanır.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır merak ediyorsanız Kadınlarda Saç Ekimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Zararları Nelerdir?

 1. Saç nakli sonrası vücutta alerjik reaksiyonlara rastlanabilmektedir. Bu alerjilerden en çok rastlananların başında kaşıntı gelmektedir. Saç ekimi zararları arasında geçici sorun olan kaşıntı, kısa süre sonra yavaş yavaş azalır ve en sonunda ortadan tamamen kalkar.
 2. Saç nakli ameliyatı sonrası görülebilecek olan zararlardan bir tanesi de ağrılardır. Saç nakli sonrası ortaya çıkan ağrılar, doktorunuzun size vereceği ilaçlar ile hafifletilir. Saç ekimi sonrası ağrılar en fazla 10 gün sürmektedir. 10 gün sonra ortadan kaybolurlar.
 3. Saç nakli sonrası ödem oluşması da, saç ekimi zararları arasında yer alır. Kafa derisinde ortaya çıkan ödemler, uzun süre kalıcı olmayan bir başka sorundur. Şişlikle birlikte meydana gelen ödemler hakkında uzman doktorunuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.
 4. Saç naklinden sonra kanamalar olabilmektedir. Bu sorun genellikle saç nakli yaptıran kişiden kaynaklanmaktadır. Tedavinin uygulandığı alanın kaşınması kanamalara yol açabilmektedir.
 5. Saç ekimi ameliyatı, anestezi ile yapılan bir işlem olduğu için saç ekimi öncesi ve saç ekimi sonrası kalıcı tahribatlar oluşturması mümkündür. Fakat bu durum saç nakli öncesi doktorunuzla görüşülerek ortadan kaldırılabilir.
 6. Saç ekimi ameliyatı öncesi, doktorun saç nakli işleminde yeterli tecrübeye sahip olup olmadığı da araştırılmalıdır. Doktorun tecrübesi saç nakli ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek problemlerin görülme riskini artırır. Ameliyat olacak kişiler mutlaka uzmanını iyice araştırmalı ve seçmelidir. Hastanın hayatını riske atabilecek zararlı etkiler, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan ameliyat sonrası görülür.

Saç Ekimi Riskleri

Saç ekimi ameliyatı sırasında saç derisinde işlem yapıldığı için birkaç çeşit risk görülme olasılığı bulunmaktadır. Saç ekimi riskleri;

 1. Saç ekimi riskleri arasında belkide en çok rastlanan, saç nakli ameliyatı sonrası enfeksiyon problemidir. Ameliyat sonrası nakil uygulanan bölgede çeşitli yaralar meydana geliyorsa bu durum enfeksiyon kapıldığını gösterebilir. Saç ekimi riskleri arasında çok büyük önem arz eden bu yaralar dikkate alınmalı ve saç ekimi yaptırırken dalında uzman bir doktor tercih edilmelidir. Ameliyat sonrası kafa derisinde geçmeyen yaralar ve ağrıların oluşma nedeni enfeksiyondur.
 2. Saç ekiminde saçların yönü ters tarafa doğru ekildiğinde oluşacak şekil bozuklukları da bu risklerden biridir. Saç nakli ameliyatı sırasında saçların yönü çok önemlidir.
 3. Saç ekimi merkezi seçilirken hijyenik olmasına da dikkat edilmelidir. Aksi durumda enfeksiyon ve benzeri sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle de saç ekiminde kullanılan aletlerin streril olması çok önemlidir. En iyi saç ekim merkezi seçilmeli ve saç ekim merkezi içerisinde mikrop kapmamanız sağlanmalıdır. Çünkü genellikle bu aletlerden mikrop kapma olasılığı yüksektir. Uygun koşullarda temizlik kurallarına uyulması hayatınızı riske atmaz. Aksi söz konusu olduğunda kandan geçen hastalıklara bile yakalanabilirsiniz.
 4. Doktorunuza saç ekimi öncesi kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka bilgi verin. Bazı ilaçlar ameliyat esnasında kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek hayatınızı riske atabilir. Örneğin hipertansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar risk faktörünün başında gelir.
 5. Saç ekimi sonrası saç nakli yapılan bölgede yeni saçların çıkmaması da, hastaya yanlış uygulamadan kaynaklı risk doğurur. Dalında uzman olan bir doktora işlemi yaptırmanız ve en iyi saç ekim merkezi ile anlaşmanız bu yüzden de çok önemlidir. Hayatınızı riske atmamak için böyle sorunların önüne geçmek adına uzmanınızı iyi seçin.
 6. Saç ekimi işlemi sonrası saçlarınızı yıkamak da sizin için risk oluşturacaktır. Saç nakli sonrası hemen saçları yıkamak sizden kaynaklı sorunlar doğurur. Uzmanınızın tavsiye ettiği şekilde ve aralıklarla saç ekimi sonrası temizliğinizi yapabilirsiniz.

Saç Ekimi Yan Etkileri

Saç Ekimi Yan Etkileri

 1. Saç nakli işlemi esnasında hastaya lokal anestezi uygulanır ya da alerji riski bulunmuyorsa genel anestezi uygulanır. Anesteziye bağlı olarak saç ekimi sonrasında hastalarda halsizlik ve uyuşukluk gibi saç ekimi yan etkileri görülmektedir.
 2. Kanama ve aşırı kaşıntı gibi saç ekimi yan etkileri de  görülmektedir. Saç ekimi yan etkileri arasında en çok rastlanan kanama ve kaşıntı, kısa bir süre sonra geçer.
 3. Saç nakli yan etkileri arasında enfeksiyon sorunu da görülmektedir. Saç nakli sonrası böyle bir durum oluşması halinde uzman doktorunuza görünmelisiniz. Enfeksiyon saç nakli yan etkileri arasında ciddi bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmelidir.
 4. Şişlik yani ödem oluşması da saç nakli yan etkileri arasında görülebilecek bir diğer problemdir. Eğer ödem bölgesine dokunulduğu zaman acı veya ağrı ortaya çıkmıyorsa, endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Ancak aksi durumu söz konusu ise derhal uzmanınızı aramalı ve kontrole giderek tedavi planlanmalıdır. Yine her ihtimale karşı ağrı yada acı olmasa dahi doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmelidir.

 1. Saç ekimi sonrası ameliyattan sonra, kafa deriniz çok hassas bir yapıda olabilir. Birkaç gün boyunca ağrı kesici ilaçları almanız gerekebilir. Bu ilaçları ihmal etmemelisiniz.
 2. Saç ekimi sonrası kuaför hizmetleri yasak. Kuaför hizmeti saç köklerine zarar verebilir ve kafa derinizde oluşabilecek enfeksiyon riskini artırabilir. Bu durum saç ekimi sonuçları açısından ciddi bir sorundur. Saçlar 15 gün sonra kazıtmamak şartıyla makasla kestirilebilir.
 3. Eğer spor yapıyorsanız bu aktivitelere 45 gün sonra başlamalısınız. Özellikle kafa derinize darbe verebilecek sporlardan uzak durmalısınız.
 4. Eğer saç nakli sonrası hemen yolculuğa çıkacaksanız, ensenizi dolduracak basit bir şişme yastıkla seyahat etmeniz, kafanızı cama ya da başka bir yere dayamanızı ve saç köklerinizin zarar görmesini engelleyecektir.
 5. Ameliyat sonrası ilk hafta aspirin kullanmamalısınız. Ayrıca ginseng, ginko biloba, E vitamini gibi kanı sulandırıcı ilaç ve bitkisel destek tedavilerini almanız da tavsiye edilmez.
 6. Saç nakli operasyonu sonrasında saçlarınızın çıkmaya başlaması 2,5 ay – 4 ay arasında bir süre alabilir.
 7. Bir ay boyunca alkol kullanmamalısınız.
 8. Sigarayı da azaltmanız tavsiye edilir. Ama operasyondan bir gün sonra ve operasyon günü sigara içmeniz yasaktır.
 9. Saç nakli ameliyatı sonrasu fazla soğuk ve fazla sıcakta durmamaları gerekmektedir.
 10. Saç ekimi ameliyatı sonrası 2 hafta süre ile cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
 11. Saç ekimi ameliyatı sonrasında kullanılacak olan antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar ve kullanım şekilleri operasyonu yapan doktor tarafından bizzat verilmelidir.

İlginizi çekebilir : Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi ve Bitkisel Çözümler

Bir Cevap Yazın