Porselen Makyaj Sırları ile Mükemmel Bir Makyaj Yapın !

Yorum Yap!

Özel davetler, gelinler, ünlüler tarafından kullanılan yapımı bir hayli zor olan pürüzsüz ve kusursuz makyaja porselen makyaj denir. Porselen makyajı diğer makyaj tiplerinden ayıran en önemli özellik ise yüzünde rahatsız edici kusurları hemen hemen yok denecek kadar kapatmasıdır. Sivilce kapatmak, akne kapatma, yara kapatmak için kullanılan makyaj tiplerinden biridir.


Porselen makyaj, özel bir makyajdır ve her an kullanılmaz. Yapılması ve temizlenmesi oldukça zordur. Günlük makyajın dışında bir makyajdır.

Özellikle akşamları yapılması tavsiye edilir. Çünkü gündüz kullanılan porselen makyajlarda kapatılan tüm detaylar belli olur. Ayrıca hata kaldırmayan bir makyaj türü olduğu için profesyonel ürünlerle profesyonel kişiler tarafından yapılması daha doğru olur. Diğer makyaj türlerine göre düzeltme yada tazeleme gibi bir durum söz konusu değildir. 

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Profesyonel porselen makyaj malzemeleri markaları Mac, MakeUpFor Ever, Dior ve Bobbi Brown gibi markalardan oluşuyor.

Porselen makyaj yapmak için gereken malzemeler;

 • Makyaj bazı
 • Fondöten
 • Pudra
 • Kontur için Bronzer
 • Aydınlatıcı Porselen

Uzun bir liste bekledin belki porselen makyaj yapmak için porselen makyaj malzemeleri bu listesi bu kadar.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır ?

Porselen makyaj yapımındaki amaç yüzünüzde pürüzsüzlük sağlamak ve bebeksi bir görünüm elde etmektir. Bu yüzden ilk ve en önemli detay yüzünüzü iyi temizlemek olmalıdır. 

Yüzünüzü iyice temizleyip, makyaj kalıntılarından arındırdıktan sonra porselen makyajınıza başlayabilirsiniz. Haydi hep birlikte porselen makyaj yapmanın detaylarını öğrenelim. 

 • Pürüzsüz ve kusursuz bir makyaj için yüzünü güzelce temizlemeli ve cildinin gözeneklerini açmalısın.
 • Yüzünü nemlendir.
 • Seçeceğin fondöten çok önemli. Mutlaka tenine uygun ve varsa sıvı bir fondöten seçmelisin. Ayrıca fondöteni boynuna ve dekolte bölgene de uygulamalısın.
 • Burun kenarı ve göz altları gibi renk farklılıkları olan yerlere kapatıcı uygula. Sıvı ve kalem formlu bir kapatıcı, hem çabuk hem etkili bir sonuç almanı sağlayacaktır.
 • Porselen makyaj yaparken ışıltılı veya parlak bir pudra seçmemelisin. Çünkü porselen makyajın amacı mat bir görüntü elde etmektir.
 • Göz altı sorunların var ise mutlaka kapatıcı kullanman gerekmektedir. Böylece cildindeki sorunlu olan yerlere daha iyi bir görünüm kazandırabilirsin. 
 • Göz makyajın çok hafif tonlarda ise zıt renk olan bir kırmızıyla porselen makyajını patlatabilirsiniz.
 • Ve son olarak en önemli parçalardan birisi sabitleyici spreyi uygulayarak makyajını tamamlayabilirsiniz.

Göz Makyajı Nasıl Olmalıdır?

Porselen makyajın amacı cildi ön plana çıkarmak olduğu için seçeceğiniz göz makyajı, açık ve hafif tonlarda olmalıdır. Porselen makyajda göz makyajınızı ortaya çıkarmak isterseniz takma kirpikler yardımcınız olabilir. 

Allık Olarak Ne Kullanmalıyız?

Allık olarak bizce doğal tonları ve mat renkleri tercih edin. Porselen makyaj cildi ön plana çıkartacağından doğal tonlar sizi daha iyi gösterecektir. 

Dudaklar Nasıl Olmalı?

Dudaklar can alıcı mı olmalı yoksa hafif bir rujla mı tamamlanmalı? Burası tam olarak sana kalmış. İstersen kıpkırmızı bir ruj ile dudaklarını ön plana çıkarabilir, yada çok mat renkler seçebilirsiniz. Buna uyguladığın göz makyajına gidebilecek şekilde karar vermen gerekecek.

Porselen Makyaj Fiyatları Ne Kadar?

Porselen makyaj fiyatı 300 TL’den başlayıp uygulanan işleme göre fiyatı daha da artabiliyor. Porselen makyaj fiyatları kuaförden kuaföre değişiklik gösterebilir. Pazarlık etmeyi unutma.

Unutma! Porselen makyaj kalıcı makyaj değil, uzun sureli kullanılabilen makyajdır. Günlük kullanımı tavsiye edilmez. Sonuç olarak profesyoneller ve profesyonel ürünlerle yapılmayan bir porselen makyajın gerçekliğinin %100 olması da beklenemez. Sizlere önerimiz porselen makyajın bir profesyonel tarafından profesyonel ürünlerle yapılmasıdır.

Bir Cevap Yazın