Perma Saç Modelleri ile Tarzınızı Yansıtın!

Yorum Yap!

Her zaman olduğu gibi permalı saçlar bu yılda popüler saç modelleri arasında yerini alıyor. Perma saç modelleri özellikle düz saçlı kadınlar tarafından saçları kıvırcaklaştırmak için yada saçlara doğal dalgalar vermek için tercih ediliyor.

Peki perma saç modeli nedir ve nasıl yapılır biliyor musunuz? Merak etmeyin. Komşu Kızı olarak perma saç modelleri hakkında her şeyi sana anlatmaya çalışacağız.

Perma Saç Nedir?

Düz saçları kıvırcık yada dalgalı yapmak için kimyasal yöntemler kullanarak saçlar üzerinde yapılan işleme perma denir. Yani saçların uzun süre dalgalı kalmasını sağlamak için perma yaptırılır.

Genellikle orta boy yada uzun saçlar için perma saç modelleri uygulanır. Perma saç yaptırmak için karar verdiğinde unutmamalısın ki saçlarının içindeki yapı kırılır ve yeniden şekillenerek kıvrımlar haline gelir. Perma saç yaptırma sırasında oluşacak kıvırcık yada dalgaların kalınlığına sen karar verebilirsin.

Perma Saç Nasıl Yapılır?

Uzun saçlarınız için perma saç modelleri denemeden önce bilmelisin ki bu kimyasal bir işlemdir. Perma saç yaptırmak saçları yıpratır mı? Evet bir miktar yıpranma olacaktır. Perma saç modeli yaptırmadan önce iyi düşünmen gerekir.

Perma saçlar yapmak için ilk önce saçlar yıkanır ve güzelce taranır. Perma saç modelleri için saçlarınız ıslak olmalıdır. Saç için perma ilacı sürülerek saçlar bigudi yardımı ile sarılır. Perma için saçlar tutam tutam ayrılıp gerekli kimyasal sürülür ve 15 dakika kadar beklenir.

Perma saç yapımı sırasında kullanılan kimyasal saç diplerine zarar verebileceği için kullanırken dikkat edilmeli ve saç diplerinden uzak tutulmalıdır.

15 dakika dolduktan sonra perma için bigudi kullandığımız saçlarımız bigudiler çıkartılmadan durulanır. Daha sonra tekrardan saç için perma ilacı sürülür. İkinci perma ilacından sonra 5 – 10 dakika daha beklenir ve permalı bir saç için bigudiler yavaş yavaş açılmaya başlanır. Oluşan saç dalgaları bozulmayacak şekilde durulama yapılır.

Saç durulandıktan sonra da perma saç modeli yapmak için köpük, sprey vb. şekillendiriciler kullanılır.

En son aşamada perma saç yapımı için saç vigo yardımı ile kurutulur. Böylelikle perma saç işlemi yapılmış olur.

Perma Saç Modelleri için Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Perma saç yaptırdıktan sonra saç bakımına çok dikkat etmelisin. Perma saç modelleri için saç bakımı yapmadan önce mutlaka kuaförünün tavsiye ettiği perma saçlar için şampuan ve saç kremlerini kullanmalısın. Haftada en az bir yada iki kez saçlarına perma saçlar için saç maskesi uygulayıp saçlarının sağlıklı görünmesine katkıda bulunabilirsin.

Permalı Saç Modeli Ne Kadar Süre Kullanılabilir ?

Permalı saç modelleri genel olarak 3 ile 6 ay arası kadar kalıcığını korur ve kullanılabilir. Yaklaşık 1-2 ay sonra perma saçın kıvrımları yumuşar ve yavaş yavaş  dalgalar daha gevşek hale gelmeye veya su dalgası görünümüne dönüşmeye başlar. 

Boyalı Saça Perma Yapılır Mı ?

Doğru yöntemler seçildiği takdirde tabi ki boyalı saçlar için perma saç modelleri uygulanabilir. Ancak bu konuda size en iyi bilgiyi saçlarınızın yapısını gözlemleyen kuaförünüz verecektir ve sizi doğru formüle yönlendirecektir. 

Eğer saçlarınız kısa ise Kısa Saç Modelleri başlıklı sayfamız yada Saç Uzatma Yöntemleri  başlıklı yazılarımız ilginizi çekebilir.

Bir Cevap Yazın