Mutlu Olmak – Mutlu Olmanın 20 Yolu – Mutluluğu Keşfet

Yorum Yap!

Mutlu olmak için sebep arama ve mutlu olmak istiyorsan mutlu edeceksin. Ne kadar mutlusun? Bu soruyu kendine hiç sordun mu? Mutlu olmak için neler yaptın. Her şeye rağmen mutlu olabiliyor musun? Aslında mutlu olmanın zannettiğin kadar zor olmadığını biliyor musun? Hayat kısa ve zaman sürekli akıyor. Hiç durmuyor. Mutlu olmak istiyorsan, biraz kendine zaman ayırıp düşün ve çok basit şeylerin bile seni ne kadar çok mutlu ettiğini görmeye çalış. Mutlu olmak için sebepler çok fazla. 

Bazı kişiler bunu çok kolay yapabiliyor ve sürekli neşeliler. Sanki hiç sorunları yokmuş gibi davranabiliyorlar. Aslında onlarında sorunları var. Ancak dert etmiyorlar. Fazla kafalarına takmıyorlar. Unutma! Her şeye rağmen hayattayız.

Mutlu Olmak İçin

İzlediğim bir videoda içimize dert ettiğimiz, sürekli kafamıza taktığımız sorunların aslında düşündükçe daha da büyük sorunlar haline geldiğini öğrenmiştim. Zamanla o sıkıntı veya sorunları taşıyamaz hale geliyormuşuz.

Örnek; Bir bardak suyu elinize alın. İçmeyin ve hiçbir yere bırakmayın. Uzun süre elinizde tutun. Zamanla su dolu bardak elinizi, kollarınızı kısaca sizi yormaya başlayacak. Bir bardak sudan bahsediyoruz. O bir bardak suyu taşıdıkça yorulacaksınız. Bir çocuğun bile taşıyabileceği bir ağırlıktadır. Ancak uzun süreli elimizde tuttuğumuz için zamanla o ağırlığı taşıyamaz hale gelebiliriz.

Uzun süre elinizde tuttuğunuz su dolu bardağı şimdi bir yere bırakın. Eliniz, kollarınız yani kısaca siz bir rahatlama yaşarsınız. Bazen mutlu olmak için tek yapmanız gereken sorunları bir kenara bırakmak olabiliyor. Mutlu olmak istiyorsan sorunlarını bir kenara bırak. Artık onları taşıma.

Sorunlarınızı unutun demiyorum, çözmeye çalışmayın da demiyorum. Sadece sürekli düşünmekten vazgeçin. Neden böyle oldu, nasıl oldu, neden olmuyor gibi şeyleri düşünmeyi bırakın.

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Hem senin, hemde kendim için mutluluğun sırları hakkında araştırma yaptım. Hayattan zevk almak istiyoruz değil mi?

İlk önce kendine sor. “Hayattan beklentim ne?” Eminim ki vereceğin bütün cevaplar seni mutlu edecek olan cevaplar.

Sonra samimi ve dürüst ol. Hangilerini gerçekleştirdin, yada gerçekleştirebilirsin. Asla yapamayacağın şeyleri kafandan sil. Boşuna kalabalık etmesinler. Dünyanın en zengin insanı olmayı hayal edebilirsin. Ama gerçekleştirmek için imkan ve zamanın var mı?

Mutlu olmak için ilk yapman gereken bilgileri vermiş oldum. Gelelim diğerlerine.

Mutlu olmanın yolları

Mutlu olmanın yolları kişiden kişiye değişir ve saymakla bitmez. Eminim ki senin için de mutlu olmak çok kolay. Sadece mutlu olmak istiyorsan kendine gelmen gerekiyor. Ufak dokunuşlarla mutluluğun aslında ne olduğunu, nasıl mutlu olabileceğini sana anlatmaya çalışacağım.

Bu yazımıza istersen bir mutluluk projesi olarak başlayalım ve sadakat gösterelim. Mutluluk projesi başlıyor. Mutlu olmak için sebepler çok fazla. Mutlu olmak için bir milyon neden arasından sadece 20 tanesini seninle paylaşıyoruz.

1. Mutlu olmak istiyorsan, Kendine Zaman Ayır, Hayat Çok Kısa.

Mutluluk için kendine zaman ayır.
Mutluluk için kendine zaman ayır.

Bu hayat senin. Bir başkasının değil. İlk önce kendine zaman ayır. Meditasyon yap demiyorum. Çok basit bir şeyden bahsediyorum. Mutlu olmak için kendine zaman ayır. Mutlu olmanın yolları arasında ilk başta gelir. Sorunlarına yada dertlerine cevap arama, sorunlarını bir kenara bırak ve hoşça vakit geçirmeye çalış. Kendine izin ver. Zaman senin için asla durmayacak.

2. Endişelenmekten Vazgeç, Pozitif Düşün.

Endişelenmek bazen iyidir. Ama bu endişe ve korkular her şeyde ön plana çıkıyorsa sizi mutsuz eder. Mutsuz olmamak için endişe ve korkularınızı bir kenara bırakın. Mutlu olmak istiyorsanız pozitif düşünün.

Pozitif düşünceler aldığınız kararlarında pozitif olmasına yardımcı olacaktır. Korkular her zaman karar almana engel olacak ve maalesef kararsızlıktan dolayı bir çok fırsatı kaçıracak ve sonunda mutsuz olacaksın. Endişe yok. Pozitif ol, mutlu ol.

Ya benden ayrılırsa, ya beni sevmezse, ya işimden kovulursam gibi endişe ve korkular, daha bu eylemler gerçekleşmeden senin mutsuz olmana neden olur. Mutlu olmak için bu eylemlerin gerçekleşeceğini düşünmek yerine pozitif düşünerek ilişki yada işinize kısaca hayatınıza pozitif yönde şekil verin.

3. Uyku Zamanlarını Düzenle

Biliyorum zor. Çok fazla sorunun varsa uyumak çok zor olabiliyor. Uyuyamıyorum dediğini duyar gibiyim. Ama uyku zamanlarını düzene sokman gerekiyor. Bilimde bunu destekliyor. Düzenli uyku kişinin ruh sağlığı açısından olumlu etkiler yapıyor. Mutlu olmak için düzenli bir uyku olması gerekiyor. Uyku negatif duygularınızdan uzak kalmanızı da sağlayacaktır.

Aynı zamanda başarılı insanlar olmak için de düzenli uyku şart. Örneğin, en geç saat gece 12’de uyumaya çalış ve sabah erkenden uyan. Her sabah erken uyandığın zaman geceleri de erken uyumak zorunda kalacaksın. Bu sayede gün içerisinde daha fazla zamanı kullanmış olacak ve kendine de zaman ayırmış olacaksın.

4. Duygular, Eylem ve Düşüncelerini Takip Eder

Evet yaptığımız her eylem, davranış yada hareket, düşündüğümüz her şey duygularımıza aslında yön verir. Mutlu olmak istiyorsan ona göre hareket etmeli ve ona göre düşünmelisin. Bazen hoplayıp zıplamak, bazen dans etmek seni çok mutlu edecektir.

Evliyseniz eşinizle baş başa bir yemek, sevgiliniz varsa onunla sinemaya gitmek yada bir arkadaşınızla zaman geçirmek sorunlarınızdan uzaklaşmanızı, düşüncelerinizin değişmesi sağlayacaktır. Negatif düşünceler ve duygularla mücadele edin.

5. Hedef Mutlu Olmak

Her zaman seni mutlu edecek şeyler yap. Hayattaki hedefin her zaman mutlu olmak olsun. Mutlu olmak istiyoruz. Amacımız her zaman bizi mutlu edecek şeyler olmalı. Seni mutsuz edecek şeylerin etrafında dolanmayı bırak.

Seni ne mutlu eder? Kitap okumak mı? Sinemaya gitmek mi? İşinde başarı mı? Hangisini yaparsan sonunda mutlu olursun? Seni mutlu eden her ne varsa, hedefinde onlar olsun. Sonunda da mutluluk olsun.

6. Affetmenin Dayanılmaz Hafifliği

Mutlu olmak için affedici olun. Affetmek çoğu kişi tarafından bir gurursuzluk olarak görülse dahi affetmek aslında son derece gurur verici bir olaydır. Affetmeme durumunda; kin, acı, nefret, düşmanlık, öfke ve korku gibi duygular sana hakim olacaktır. Birine karşı kin ve intikam isteği besliyor olmak senin mutsuz olmana hatta sağlık sorunları yaşamana bile neden olacaktır.

Affettiğiniz kişinin size tekrar zarar vermemesi için de hayatınızdan çıkartın yada uzak tutun. Affetmek sizi ömür boyu sürecek bir kin ve öfkeden kurtarmış olacak hemde o kişiyi hayatınızdan uzaklaştırmanız da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yaşanan sorun yada sorunları kafanıza gereksiz yere takmamış olacak ve hafifleyeceksiniz.

7. Aileniz ve Arkadaşlarınızla Daha Fazla Zaman Geçirin

Mutlu olmak için arkadaş ve aile önemli
Mutlu olmak için aile ve arkadaşlar önemli!

Hayatta gerçekten önemli olan tek şey sizin diğer insanlarla olan ilişkinizdir. Annesi, babası, kız kardeşi, erkek kardeşi hatta bir tek akrabası bile olmayan o kadar çok kişi var ki. Bu kişiler bir tek akrabası olması için her şeylerini vermeye hazırlar. Mutlu olmak için ailenizle zaman geçirin.

Ailenizle zaman geçirmek huzurlu bir aile olmanıza da neden olacaktır. Araştırmalar, annenizin sesinin işitilmesini stres azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

8. İbadet ve Dua Edin

Mutlu olmak için dua edin. Huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır. İyi dileklerde bulunun. İbadet edin. Mutlu olmak için ruh dünyası çok önemli. Mutlu bir hayat için, ibadet etmek daha iyimser olmanızı sağlayacaktır.

9. Mutlu Olmak için Gülümseyin

Mutlu olmak için Gülümse
Mutluk için Gülümseyin!

Gülümseyin. Hatta şu anda hafif bir tebessüm bile mutlu olmanızı sağlayacaktır. Gülümseyerek etrafınıza da pozitif enerji vermenizi sağlar. Gözlerinizin içi her zaman gülsün. Gülümsemek her insana yakışır. Gülümsemek ve mutlu olmak için sebepler yaratın.

10. Teşekkür Etmeyi Bilin

Karşınızdaki kişiye teşekkür etmesini bilin. Minnettar olduğunuzu dile getirin. Bazen mutlu olmak karşınızdaki insanı mutlu etmekten geçer. Küçük bir teşekkür ile bir çok insanı mutlu edebilir, onların mutluluğuna ortak olabilirsin.

11. Egzersiz Yapın

Mutlu olmak için egzersiz veya spor yapın. Egzersiz yapmak stres atmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bir çok sağlık sorunundan da kurtulmanızı sağlayacaktır.

12. Etrafınızı Mutlu Kişilerle Doldurun

Mutluluk bulaşıcıdır. Etrafınıza sinirli, stresli veya sürekli negatif düşünen kişiler varsa mutsuzluk size çok yakın demektir. Onların sinirli olması sizinde sinirli olmanıza neden olacaktır. Mutlu olmak için mutlu kişilerle zaman geçirin.

13. Mutlu anılarınızı düşünün.

Mutluluk için mutlu anılarınızı hatırlayın.
Mutluluk için mutlu anılarınızı hatırlayın.

Zamanında sizi mutlu etmiş anılarınızı düşünün. Bu sizi karamsarlıktan kurtaracaktır. Çok basit bir şeyin seni gülümsettiğini ve mutlu olduğunu göreceksin. Geriye dönüp baktığında hayatın sadece olumsuz taraflarının olmadığını seni mutlu eden bir çok olayın olduğunu göreceksin.

14. Beklentilerinizi düşürün

Mutlu olmak için beklentilerinizi düşürün. Hedefleriniz yüksek olsun ama beklentileriniz düşük. Nasıl oluyor o iş der gibisin. Dünyanın en zengin insanı olmayı hedefle ancak bunu yaparken işin ne kadar zor olduğunun da farkına var. Aşama aşama ilerle. İlk beklentin rahat bir geçim olsun. Bu seni mutlu edecektir. Beklentilerini düşük tutarak asıl hedefine mutlu bir şekilde ulaşabilirsin. Aksi takdirde neden dünyanın en zengin insanı ben değilim diyerek mutsuz olabilirsin.

15. Ne İstediğini Bilmelisin.

Ne istediğini bilmek mutlu olmanın temellerinden birisidir. Ne istiyorsun. Bir ev, bir araba yada bir tatil. Karar ver. Seni hangisi mutlu eder. Bir ev istiyorum ama şöyle olsun, bu da olsun, bu neden yok, bunu neden yapmamışlar, keşke araba alsaydım, tatile çıkmalıydım gibi şeyleri düşünme. Karar vermezsen mutsuz olacak ve hiç birini yapamayacak yada alamayacaksın.

Ne istediğini bilmek ve ona ulaşmak seni mutlu edecektir. Ev almak seni mutlu edecekse bir ev al ama şöyle olsun böyle olsun deme. Evi al sonra kafana göre evini değiştir. Her değişiklik seni mutlu edecektir.

16. Detaylara Takılmayın

Bazen detaylar önemlidir. Ancak hayatın doğal akışında böyle değil. Her şey zamanla yerine oturur. En iyisi olacak, en iyisini yapmalıyım şeklinde düşündüğün sürece mutlu olmak için çok uğraşman gerekecek. Belkide başaramayacaksın. Detaylara takılmadan asıl amaca doğru ilerlemeye özen göstermelisin.

17. Kendinize Güvenin

Öz güveni yüksek tutmalısın. Başarabilirim demelisin. Mutlu olmak için öz güven sahibi olman şart. Öz güvenini yükseltmek için ilk başlarda başarılı olabileceğin basit şeylerle ilgilen. Eğlenceli şeylerle ilgilen. Her başarı sana öz güven ve mutluluk olarak geri dönecektir. Asla, başaramayacağın işlere kalkışma. Bu öz güveninin sarsılmasına neden olur ve mutsuz olmanı sağlar. Mutlu olmak için öz güvenini yükseltmelisin.

18. Mutlu Olmak için İyilik Yapın.

Başka kişileri mutlu etmek senin de mutlu olmanı sağlayacaktır. Mutluluk bulaşıcıdır demiştik.

19. Komik Videolar İzleyin.


Komik videolar izlemek sizi gülümsetecek, tebessüm etmenizi sağlayacak ve sizi mutlu edecektir.Kediler bizleri en çok güldüren ve mutlu eden canlılar arasında. Mutlu olmak için sebepler arama buna hiç gerek yok. Komik kedi videoları bile bazen yeterlidir.

20. Müzik Ruhun Gıdasıdır.

Mutlu olmak için bir milyon neden arasından birisi daha. Müzik dinlemekte sizi mutlu edecektir. Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna dememişler. Açarsın müziği dökersin kurtlarını.

Mutlu olmak için kendine bir çok sebep yaratabilirsin. Sokak hayvanlarını sevmek, bebekleri sevmek, kazandığın kadar harcamak vb. Daha bir çok sebep var. Mutlu olmak için basit düşün, detaycı olma ve beklentilerini küçük tut. Bu önerileri uygularsan mutluluk sana çok yakın.

Hedefiniz her zaman mutlu olmak olsun. Kendinize mutlu olmak için sebepler ve nedenler yaratın. Mutluluk için bir milyon neden var. Bunları tek tek saymamız mümkün değil.

Hayat kısa, her anın tadını çıkart, dertlerini ve sıkıntılarını bir kenara bırak ve mutluluk için çaba harca. Hedefin mutluluk olsun.

Bir Cevap Yazın