Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Sürekli Mide Bulantısı Çekenler !

Yorum Yap!

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız mide bulantısı son derece rahatsız edici bir durumdur ve günlük yaşantımızı etkileyebilir. Genellikle migren, araç tutması, stres, alkol kullanımı, gıda zehirlenmeleri ve soğuk algınlığı mide bulantısı nedeni olarak bilinmektedir.

Sürekli mide bulantısı çekenler, hayatınızda bazı değişiklikler yaparak mide bulantısından kurtulmanız mümkün. Örneğin; Diyet yapıyorsanız diyet şeklinizi değiştirin, böylece gün boyunca hafif yemekler yersiniz. Senin için faydalı olacağını düşündüğüm Lahana Çorbası diyeti ve Limonlu Yoğurt Kürü diyeti deneyebilirsin. Mide bulanması için bol miktarda su tüketin. Bulantı dalgası hissediyorsanız, yüzünüzü ıslak, nemli fakat serin bir bezle silin ve uzanın. Mide bulantısı şiddetli ise doktorunuza danışmanız gerekebilir. İhmal etmeyin.

Mide bulantısı için Etkili 13 Yöntem

Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar, mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir gibi araştırmalar yaparken aslında hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerin mide bulantısına kesin çözüm olabileceğini biliyor muydunuz? Mide bulantısına kesin çözüm için etkili olacak bu yöntemleri denemenizde fayda var.

1. Gün Boyunca Hafif Yemekler Tüketin

Hafif Yemekler
Mide bulantınız için hafif yemekler tercih edin.

Ağır yemekler tüketmek mide bulantısını tetikleyebilir, çünkü midemiz bu yiyecekleri eritmek için mücadele edecektir. Bunun yerine, gün içerisinde 4 saatte bir hafif yemeklerve aperatif yiyecekler tüketmeyi deneyin. Eğer sık sık çerez tüketiyorsanız günlük kalorinin içinde kalın. Hafif atıştırmalık olarak peynir ve yoğurt harika olacaktır.

2. Yemek Yerken Yavaş Olun

Hızlı yemek tüketmek midenizi rahatsız edebilir ve mide bulantısına neden olabilir. Bununla mücadele etmek için, her bir lokmayı iyice çiğnediğinizden emin olun. Yemekten hemen sonra mide yanması ve hazımsızlık yaşıyorsanız hızlı yeme sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

3. Yiyeceklerinizi Oda Sıcaklığında Bekletin

Yiyeceklerinizi buzdolabında saklayın. Bunda bir sorun yok. Ancak çok soğuk gıdalar mide bulantısı yaşamanıza neden olabilir.

Bazende ılık veya sıcak gıdalar, bulantı oluşturabilecek güçlü kokular yayabilir.Sıcak yemekler mide bulantısına neden olmaz ancak bazen güçlü kokular olabilir. Hassas bir burnunuz varsa, yemek yemeden önce biraz soğumaya bırakın.

4. Mide bulantısı için Şeker

Mide bulantısı hissettiğinizde bir parça şeker alın, derinden koklayın ve sonra ağzınıza atın. Ağzınızda eriyip bitene kadar şekeri emin. Bu kendini daha iyi hissetmeni sağlayacak. Zencefil, limon veya nane mide bulantısı için daha rahatlatıcı olabilir. Aynı zamanda şeker emmek zihninizi bulantı duygularından uzaklaştırır.

5. Sabit ve Hareketsiz Kalın

Yürürken veya hareket halindeyken mide bulantısı hissetmeye başlıyorsanız, bir an için oturabileceğiniz bir yer bulun. Eğer yatakta veya rahat bir yerdeyseniz başınızı dizlerinizin  arasına yerleştirin. Bunu hızlı bir şekilde yapmak bulantılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. Mide bulantınız tamamen geçene kadar hareket etmeyin.

6. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Mide bulantısı için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Ayrıca bir bez alın ve iyice ıslanıncaya kadar soğuk su altında tutun. Sonra suyunu iyice sıkın ve alnınız ya da boynunuzun üzerine koyun. Bez yada havlu iyice ısınına kadar bekleyin. Gerekirse yeniden ıslatın. Soğuk, kalp atış hızınızı düşürmenize ve sindirim sisteminizi sükunet altına almanıza yardım eder.

7. Mide Bulandıran Kokuları Tespit Edin.

Mide Bulandıran Kokuları Tespit Edin.
Mide Bulandıran Kokuları Tespit Edin.

Mumlardan, parfümlerden veya mobilyalardan gelen kuvvetli kokular ve hatta yiyecekler mide bulantısına neden olabilir. Mide bulantısı hissettiğinizde çevrenize dikkat edin. Sıradışı veya sizi rahatsız edici ne kokusu var. Daha sonra bu kokularda kurtulun.

8. Arabada Mide Bulantısı Yaşıyorsanız Hep İleri Bakın

Bir arabada veya trende yada herhangi bir taşıtta geriye doğru baktığınızda baş dönmesi veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca taşıtın içine bakmak, cep telefonlarının ekranına bakmak, kitap okumakta mide bulantısına neden olabilir. Taşıtlarda daima ileri ve uzak noktalara bakarak mide bulantısından kurtulmanız mümkün.

9. Mide Bulantısı Azalmıyorsa Yardım İsteyin.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir arkadaşınıza veya ailenize bir mesaj atın. Olası bir şekilde hastalığınız tırmandıysa ve tıbbi yardıma ihtiyacınız varsa, durumunuzdan haberdar olurlar ve sizin için yardım alabilirler.

10. Mide bulantısı bir haftadan fazla sürüyorsa doktorunuzla konuşun

Kısa süren mide bulantısı bizler için normaldir. Bununla birlikte sürekli mide bulantısı ve halsizlik varsa bir doktor randevusu almakta fayda var. Mide bulantısı ile birlikte kusmada yaşıyorsan midende başka bir sorun olabilir. Yada hamile olabilirsin. Evde hamilelik testi yaparak hamile olup olmadığını anlayabilirsin.

11. Mide Bulantısının Altında Yatan Başka Bir Hastalığınız Olabilir.

Bulantı başlı başına bir sorundur, ancak bazen daha büyük bir sorunun habercisi olabilir. Bulantınızın genel sağlık ile nasıl ilişkili olduğunu belirlemek için doktorunuzla birlikte hareket edin. Mide bulantısı gıda kaynaklı olabileceği gibi, ülser, böbrek rahatsızlıkları, kanser, migren gibi hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bağırsak hareketlerinize dikkat edin. Düzenli olarak tuvalete gitmiyorsanız mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip gibi nedenlerden dolayı da mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

12. Mide bulantısı önleyici ilaç alın. 

Mide bulantınız günlük yaşantınızı çok fazla etkiliyor, sürekli mide bulantısı ve halsizlik yaşıyorsanız veya mide bulantınız başka sağlık sorunlarına neden oluyorsa, doktorunuz rahat etmeniz için mide bulantısına iyi gelen ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar mide bulantısı hapları olabileceği gibi mide bulantısı için iğne de olabilir. Bu ilaçları doktorunuzun belirlediği zamanlarda almanız mide bulantınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

13. TV izleyin, Müzik Dinleyin

Televizyon izlemek ve müzik dinlemek geçici mide sorunlarınız için etkili olabilir. Dikkatinizin dağılmasına midenizi düşünmemenize neden olacak bu eylemler ile mide bulanması sorunlarınız biraz olsun hafifleyecektir.

Uzun süreli ve geçmek bilmeyen bir mide bulanması sorunu yaşıyorsanız mutlaka uzman doktorlar ile iletişime geçin. Mide bulantısı son derece ciddi olan başka hastalıkların habercisi olabilir.

Bir Cevap Yazın