Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) – Redüksiyon Mamoplasti

Yorum Yap!

Bir çok kadının yada erkeğinin istediği büyük memeler bazı insanların kabusu haline gelebiliyor. Büyük memelere sahip kişiler Meme Küçültme yada diğer bir adı ile Göğüs Küçültme ameliyatı yaptırabiliyor. Peki Neden?  Büyük memelerin sorunu nedir? Bazı insanlar büyük memeler isterken, neden bazıları memeleri büyük olmasına rağmen küçük memelere sahip olmak istiyor. Gelin bu sorunun cevabına beraber bakalım.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir ?

Meme küçültme ameliyatı yada diğer adı ile göğüs küçültme ameliyatı, meme derisi, yağ dokusu ve süt bezlerinin kesilip çıkartılmasıyla yapılan bir ameliyattır.

Mastopeksi: Meme derisinin eksiltilmesiyle yapılan meme dikleştirme operasyonudur.
Bu ameliyatta tekniğe bağlı olarak meme başı çevresini içine alan, ters “T”, veya düz dik bir iz olacaktır. Meme dikleştirme sonrası iz (skar) yaşam boyu kalır. İzin genişliği en ideal tekniklerle bile hastadan hastaya değişir. Yaşam boyu kalan kalın ve farklı renkte bir yara iziniz olabilecektir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Neden Yapılır?

Her ne kadar estetik görüntü amaçlı yapıldığı düşünülse de, büyük memelere sahip olmak bazı kadınların kabusu olan bir durumdur. Memeler kadınlar için dişilik göstergelerinden en önemlisidir diyebiliriz. Ancak memeler aşırı büyük olduğu zaman kadının zerafetini ortadan kaldırıyor ve ona bir hantallık katıyor.

Düşünün basket toplarını gün boyu göğsünüzde taşıdığınızı. Her türlü fiziksel aktivite yorucu hale gelir. Koşmak işkence, spor işkence, yazın bikini giymek işkence. Hele sütyensiz yatmak bile imkansız olur. Aşırı terleme ve meme altında oluşan pişik cabası. Ayrıca büyük memelerin boyun fıtığına sebep olabildiğini biliyor muydunuz? Meme küçültme yada göğüs küçültme ameliyatları estetik amaçlı yapıldığı gibi çoğu zaman sağlık sorunlarından dolayı yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Uygulanmazsa Neler Gelişir?

  • Estetik açısından sorun devam eder.
  • Omuzlarda ağrı, duruş bozuklukları, meme altında kaşıntı ve kızarıklık gibi sıkıntılar devam eder.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Göğüs estetiği ameliyat izi yaparmı? Evet, yapar. Meme küçültme yada göğüs küçültme ameliyatlarından sonra mutlaka iz kalır, çünkü bıçak değen her yerde iz kalır. Vücuda bıçak değmesi demek vücutta bir yara oluşturmak demektir.

Dünyanın en ince kesiğini de yapsanız, en ince dikişini de dikseniz, kestiğiniz yerin, yani bıçağınızın izi kalacaktır. Zaten estetik ameliyatlarda tüm çaba dikiş izlerini bir yerlere gizlemek ve mümkün olduğu kadar da ince yapmaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Kol hareketlerinin ilk günlerde sınırlandırılmasında fayda vardır.
  • İlk hafta göğsü saran bir bant mevcuttur, yedinci gün bu bant çıkarılır ve sadece dikiş hatlarını örten ve bir hafta kalacak olan ince bantlar kullanılır.
  • Sorunların çıkma olasılığını azaltmak için ameliyat sonrasında doktorun önereceği ilaçları, önerilen dozda, önerilen zamanda ve önerilen sürede kullanınız. Kontrol randevularınızı aksatmayınız.
  • Ameliyat sonucuyla ilgili herhangi bir sorun olduğunda, öncelikle mutlaka ameliyatı yapan doktora başvurulmalıdır.
  • Sigara, doku dolaşımını olumsuz etkileyerek, oluşabilecek tüm sorunların ihtimalini ciddi oranda arttırmaktadır. Mutlak olarak içilmemelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı’nın Alternatif Tedavileri Ve Riskleri:

  • Meme küçültmek yada göğüs küçültmek için ameliyat dışında daha basit bir yöntem bulunmamaktadır.
  • Liposakşın (yağ alma) ile hacimde bir kısım küçülme sağlanabilir fakat meme dokusu alınamaz ve meme dikleştirilemez.

Meme küçültme Ameliyatının tahmini süresi : minimum 3 saat – maksimum 5 saattir.

İlginizi Çekebilir:
Göğüs Dikleştirme (Meme Dikleştirme)
Kadınlarda Meme (Göğüs) Büyütme, Göğüs Estetiği

Bilgi paylaştıkça çoğalır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir