Makyaj Nedir?

Yorum Yap!

Makyaj, yüzün görünüşünü daha çekici hale getirmek veya görünüm sorunlarını gidermek amacıyla, gözlere, dudaklara, kirpiklere veya kaşlara çeşitli kozmetik ürünleri ile yapılan güzelleştirme işlemleridir

Her kadın için sihirli bir değnek gibidir. Güzelliğimizi ortaya çıkarmakta ve kusurlarımızı kapatmakta bizlere yardımcı olur. Aynı zamanda bize kendimizi iyi hissettirir, motivasyonumuzu yükseltir.

Makyaj da kilit nokta gözlerdir. Makyaj malzemelerinin vazgeçilmezleri ise göz paletleri, göz kalemleri ve rimellerdir. Elinizde henüz rengarenk paletler yoksa acilen edinin derim. Çünkü her yıl makyaj trendlerine bir yenisi daha ekleniyor.

Neden Makyaj Yaparız?

Makyaj aslında bir nevi maskedir. Neden makyaj yaparız sorusunun cevabı kadınlar ve erkekler için değişiklik gösterir.

Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Komşu kızı sizin içi bu konuyu detaylıca araştırdı. Kadınlar neden makyaj yapar konusunun bilimsel olarak bile araştırıldığını biliyor muydunuz? Hem de bu araştırma tam 2 yıl sürmüş. Bu araştırmayı yapan bir de beyin uzmanıymış. Dr.Ken Mogi ve ekibi tarafından beyin tarama cihazlarıda kullanılarak yapılan bu araştırmada, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelenmiş. Tarama sonucunda, bir kadın kendini makyajlı gördüğü zaman başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin “ödül sisteminin” herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığını saptadılar.

Kadınlar neden makyaj yapar sorusunun bilimsel olmayan tarafında ise biz kadınlar güzel olmak için makyaj yaparız. Tek amaç güzel olmak altında çokta şey aramamak gerekir. Kim için, ne için yaptığımızı araştırmayın, güzel olmak istiyoruz işte. Konu bu kadar basit aslında. Bir resimle konuyu biraz daha derinleştirelim. Aşağıdaki resme bir bakalım.

Makyaj Öncesi ve Makyaj Sonrası
Öncesi ve Sonrası

Yukarıdaki resme bakınca hangisini görmek istersiniz. Sağdaki mi yoksa soldaki mi?  Eminim ki neredeyse hepiniz sağdaki diyorsunuz. Biz kadınlar güzel olmak isteriz, sevilmek, ilgi görmek, herkes tarafından beğenilmek isteriz. Doğal halimiz de güzeldir, ama biz daha da güzel olmak isteriz. İşte tam da bu yüzden süslenip püsleniriz. Makyajsız çıkmayız.

İlginizi Çekebilir;
Makyaj Teknikleri
Makyaj Hileleri

Makyaj hakkında zaman buldukça sizler için yazmaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar bilgi yeter.

Bir Cevap Yazın