Liposuction – Vakumla Yağ Çekme Ameliyatı – Yağ Aldırma

Yorum Yap!

Liposuction ne demek? Liposuction “lipos=yağ” ve “suction=emmek” (liposakşın şeklinde okunur.) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur ve vakumla yağ emmek, vakumla yağ çekmek anlamına gelmektedir. Vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller (Bir damar, kanal veya boşluğa girmek için kullanılan içi boş tüp) aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniğidir. Kanüller kullanılarak yapılan liposuction ameliyatı yaklaşık çeyrek asırdır uygulanmaktadır. “Liposhaping, lipoplasty, liposculpture, suction assisted body contouring, suction lipectomy, liposhifting” gibi çeşitli adlarla anılan tekniklerin temelinde liposuction ve alınan yağın gerekli yerlere yeniden enjekte etme yatar.

Aslında, tüm yapılan işlemlerde amaç, vücudun çizgilerini değiştirmektir. Hemen tüm bu işlemler temelde liposuction, yağ aldırma tekniklerine dayanır. Birçok teknik kullanılarak yağ emme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kuru teknik, ıslak teknikşişirme (tümesan) tekniği, Ultrason yardımlı liposuction (UAL), Power-Assisted Liposuction (PAL) tekniği yağ aldırma teknikleri arasında sayılabilir.

Liposuction Kimlere Yapılır?

Liposuction Kimlere Yapılır

Liposuction ameliyatı kimlere yapılır? Kişinin sağlıklı olması aranan ilk koşuldur. Dolayısıyla, kişinin tıbbi geçmişi ve sahip olduğu hastalıklar hassasiyetle sorgulanmalıdır. Sistemik bir hastalık durumunda ise, hastanın doktoru ve ameliyatta bulunacak olan anesteziyoloji uzmanıyla görüşülerek, işlemin yapılabilirliği ve alınacak önlemler kararlaştırılmalıdır. Kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar örneğin aspirin, işlemden en az iki hafta önce kesilmelidir, aksi takdirde aşırı kan kaybı, kan toplanması ve aşırı morarma olabilir.

Bunların bir kısmı geçici olsa da kan toplanması, yani hematom oluşumu, istenmeyen neticelere, düzensizliklere sebep olabilir. Bir takım bitkisel ürünler de kanama eğilimi yapabilir. Böyle bir durumda hastanın hekimine danışması ve bu maddelerin kullanımını kesmesi gerekmektedir.

Bazı önemli hastalıklar vardır ki bu durumlarda kullanılan pıhtı önleyici ilaçlar kesilemez. Böyle bir durumda liposuction yapılmaması gerekir.

Kısaca liposuction kimlere yapılır derseniz, birikmiş yağlarımdan kurtulurum, küçülen göğüslerime şekil verdiririm, boynumu ve karnımı gerdirim diyorsanız ve sağlık sorunlarınız yoksa liposuction ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Fazla kilolardan kurtulmak için liposuction ameliyatı yaptırılmaz.

Liposuction kimlere yapılır sorusu hakkında daha fazla bilgi için liposuction neden yapılır başlığını inceleyiniz.

Liposuction Neden Yapılır?

Liposuction Neden Yapılır

Temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde, egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki estetik olmayan yağ kitlelerinin uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Her yaşta uygulanabilse de yağ dokusunun uzaklaştırılması sonucu altı boşalmış olan derinin eski gerginliğini elde edebilmesi için yeterince elastik olması gereklidir. Aksi takdirde cilt sarkmaları olabilir ve bu sarkan derinin ek yöntemlerle alınması gerekebilir.

Vakumlar yağ aldırma işlemi yaptıracak olan kişinin öncelikle genel sağlık durumunun iyi olması gereklidir. Çünkü işlem rastgele muayenehanelerde ve polikliniklerde yapılabilecek basit bir işlem değil; aksine ciddi bir cerrahi işlemdir.

Kimlerin Liposuction Yaptırması Sakıncalıdır ?

Liposuction kimlere uygulanmaz? Liposuction yöntemi ile yağ aldırma her kişiye uygulanmaz. Liposuction kimlere yapılır başlığı altında kimler liposuction yaptırabilir öğrenebilirsiniz.

 • Bağ dokusu hastalıkları olanlara liposakşın işlemi uygulanmaz.
 • Kan pıhtılaşmasında sorunlar ve kanama bozuklukları olan hastalar bu operasyonu yaptırmamalıdır.
 • Lupus
 • Şeker hastalığı olanlara önerilmez.
 • Kalp-akciğer hastalığı olan hastaların bu işlemi yaptırmaması önerilir.
 • Yüksek tansiyon hastaları vakumla yağ emme ameliyatı yaptırmamalıdır.
 • Depresyon hastaları bu ameliyatı olmamalıdır.
 • Aşırı şişmanlık sorunu yaşayan hastaların önce diyet ve egzersiz ile zayıflamaları gerekmektedir.
 • Yara iyileşmesinde sorunlar yaşayanlar vakum yöntemi ile yağ aldırma ameliyatı yaptırmamalıdır.
 • Son 6 ay içerisinde Roaccutane kullanan hastalar liposuction ile yağ aldırma işlemi yaptırmamalıdır.
 • Sigara kullanan hastalar vakumla yağ emme yaptırmamalıdır. Bu ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız ve sigara içiyorsanız liposuction öncesi sigarayı bırakmanız gerekmektedir.
 • Alkolizm ve ilaç bağımlılığınız varsa bu işlem yapılmaz.
 • Hamilelik durumunda bu işlem önerilmez. Eğer hamilelik şüpheniz varsa evde hamilelik testi konusunda faydalı bilgiler veren sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Liposuction Ameliyatı

Liposuctionda temel olarak genel anestezi kullanılsa da küçük alanlar için lokal anestezi
kullanılabilir.

 • İşlem sırasında yağ alınacak bölgelere özel bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı ameliyat bölgesinin uyuşmasını, kanama miktarının azalmasını ve bunlara bağlı olarak yağın daha kolay alınmasını sağlar.
 • Liposuction ameliyatı ne kadar sürer? İşlemin tahmini süresi yapılacak bölgeye göre ve alınacak miktara göre değişiklik gösterebilir. 2-3 saat arasında süren ameliyattır.
 • İşlem ince metal tüpler ve vakum oluşturmak amacıyla kullanılan şırıngalar veya emici motor ile yapılır. İşlem süresi uygulama bölgesi ve alınacak yağ miktarına göre değişir.
 • İşlem bittiği zaman vücudunuza özel bir korse giydirilir. Bunun amacı kapalı bir alanda
  gerçekleştirilen işlemin kaçınılmaz bir şekilde oluşturacağı şişliği sınırlamak ve işlem sonrası kişinin daha rahat hareket etmesini sağlamaktır.

Unutulmamalıdır ki, liposuction öncesi ve liposuction sonrası bilmeniz gerekenler de var.

Liposuction Ameliyatı Öncesi

Liposuction Ameliyatı Öncesi

 • Liposuction öncesi yağlanma bölgeleri ve yapısı incelenir, elde edilen sonuçla ilgili ayrıntılar konuşulur.
 • Liposuction öncesi kilo vermek yararlı olacaksa bu konuda size bilgi verilir, ayrıca deri elastikiyeti yeterli değilse işlem öncesi LPG uygulanması yararlı olabilir.
 • Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildiriniz.
 • Bitkisel çaylar, E vitamini ve koenzim Q gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır.
 • Liposuction ameliyatı öncesi bir süre aç olunmalıdır.
 • İşlem günü veya bir gece öncesinde duş alınmalıdır.
 • İşlemden önce çalışılacak alanların belirlendiği çizimler yapılır ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayan bazı ilaçlar kullanılır.

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Liposuction Ameliyatı Sonrası

 • Liposuction sonrası yani, yağ alınan bölgelerden işlemden sonra yaklaşık 12-24 saat süren sızıntıların oluşması beklenen bir durumdur. Bu sızıntılar giderek azalır ve bir süre sonra tamamen kaybolur.
 • Liposuction sonrası, sonraki ilk 48 saat işlem bölgelerinde ve vücudun genelinde sıvı toplanması (ödem) oluşur. 2 gün içinde giderek artan bu durum 3. günden itibaren azalmaya başlar. Bu nedenle ilk 2 günü istirahat ederek geçirmek yararlıdır. Özellikle ilk gün olmak üzere bir kaç gün süre ile liposuction sonrası halsizlik ve yorgunluk hissi doğaldır. Sıvı alımına özen gösterilerek bu şikayetler azaltılabilir. Sıvı alımında amaçlanan günde ortalama 2 lt. elektrolit içeren (tuz, şeker -şeker ve tansiyon hastalığınız yoksa-) değişik sıvılar alınmasıdır.
 • Liposuction sonrası, özellikle ilk hafta tartıda kilo azalması beklenmemelidir. Vücutta oluşan şişlik ve verilen sıvılara bağlı olarak, tartıldığınızda kilonuz işlem öncesindeki kadar, hatta daha da fazla olabilir.
 • İşlem sırasında ve sonrasında enfeksiyona karşı önlem olarak antibiyotik kullanılmaktadır.
 • Vakumla yağ alınması çok ağrılı bir işlem olmamakla birlikte kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla ağır spordan sonra rastlanan ağrılara benzemektedir. İlk günlerde fazla olmakla birlikte ilerleyen günlerde azalır. İşlem sonrası, şikayetleri azaltmak amacıyla, liposuction sonrası ağrı kesici ilaç kullanmanız önerilir.
 • Ağrıya karşı uygulanacak bir diğer yol, sizi rahatsız eden bölgelere 10-15 dk. süreyle soğuk uygulamasıdır. Bu işlem eldiven içine yada torbalara buz konularak operasyon bölgelerine bir havlu yardımıyla yapılabilir. Buz deriye doğrudan temas etmemelidir.
 • İşlem sonrası 3. günden itibaren üzerinizde liposuction korsesi diye bilinen korse ile dolaşmanızda ve günlük işlerinizi kendinizi fazla yormadan yapmanızda bir sakınca yoktur.
 • Üzerinizde liposuction korsesi ile duş yapmanıza 2. günden sonra izin verilir. Daha sonra korse, saç kurutma makinesinin ılık ayarıyla kurutulmalıdır.
 • Liposuction sonrası korsenin ilk hafta hiç çıkarılmadan giyilmesinde yarar vardır. Korsenin ağ kısmı çıkarılmadan tuvalete girilecek şekilde planlanmıştır. İlk haftadan sonra korse gece çıkarılıp gündüz giyilmek şartıyla 5 hafta daha kullanılmalıdır.
 • İşlemden bir hafta sonra egzersizlere başlamak ve uzun yürüyüşler yapmak oldukça yararlıdır.
 • Liposuction ile yağ aldırma ameliyatı sonrası 6 hafta süreyle sauna, solaryum, buhar banyosu ve güneş banyosu yapmak sakıncalıdır. Bunlar iyileşmekte olan dokuların şişmesine yol açarlar.
 • Genellikle işlemden sonra dokudaki şişliklerin geçmesi ve vücudun formunu alması 6 haftadan sonradır.
 • Deri elastikiyetiniz iyi değilse, işlemden sonra LPG uygulaması, ultrasound ve el masajı gibi yöntemlerden yararlanmak gerekebilir.

Liposuction Uygulanmaması Durumunda Neler Gelişir ?

Hasta liposuction ameliyatı yaptırmazsa herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmaz.

Liposuction Ameliyatının Riskleri

Liposuction Riskleri

Liposuction riskli mi, riskleri varmı, varsa riskleri neler? Her cerrahi girişim belirli oranda risk içermektedir. Bir kişinin cerrahi girişimi seçmesinde temel faktör risk ve yarar kıyaslamasına dayanmaktadır. Hastaların çoğu bu komplikasyonları yaşamasa da riskleri, komplikasyonları ve sonuçları anlamanız açısından her birini plastik cerrahınızla tartışmanız gerekir.

Erken Dönem Riskleri:

 • Kanama: sıvı enjeksiyonu ve ince kanül kullanılmana bağlı olarak giderek azalmıştır. İlk 24 saat içinde görülen ve doğal olan sızıntıları kanama ile karıştırmamak gerekir.
 • Enfeksiyon: Son derece nadir rastlanır. İşlem sonrası antibiyotik kullanımı ve hijyen kurallarına uyulması bu riski azaltır. Belli bir bölgede hassasiyetin artması, ısı ve sıcaklık artışı enfeksiyon bulguları olabilir. Bu durumda doktorunuzu aramalısınız.
 • Aşırı morluk ve şişlikler: Uygulama yapılan bölgede bir miktar morluk ve şişlik olması doğaldır. Aşırı morluklar korsenin yanlış kullanılması, alınan bazı ilaçlar, kişinin kanama eğilimine bağlı olabilir. Ameliyattan sonra oluşan şişlikler 1-3 ay içerisinde oldukça azalır ve 6-12 ay sonunda nihai sonuç elde edilir. Oluşan morluklar kişiden kişiye değişmekle beraber birkaç hafta içinde hemen tüm hastalarda morluklar geçer.
 • Seroma: Liposuction işlemi uygulanan alanlarda sıvı birikebilir. Bu sıvıyı boşaltmak için ek tedaviler ve cerrahi gerekebilir.
 • İşlem bölgesindeki doğrudan uyuşma: Liposuction sonrası ciltte geçici his kaybı olabilir. Azalmış veya tam his kaybı çok nadir görülebilir ve tamamen düzelmeyebilir.
 • Büyük miktarda sulandırılmış lokal anestezikler ve epinefrinin yağ birikintilerine ameliyat sırasında enjekte edilmesi sıvı yüklenmesine neden olabilir veya bu ilaçlara karşı sistemik reaksiyon gelişebilir. Hastaneye yatmayı da gerektirecek tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir.
 • Nadir olarak vakumla yağ emme çok sayıda ve geniş alanlara bir defada uygulandığı zaman ciddi travmaya yol açabilir. Ciddi komplikasyonlar nadir olarak görülse de enfeksiyon ve çok fazla sıvı kaybı hayatı tehdit edebilecek durumlara yol açabilir. Böyle bir durumda ek tedavi uygulamak gerebilir.
 • Karın bölgesine yapılan liposuctionlarda, karın içi organların delinmesi nadir de olsa çok ciddi bir komplikasyondur.
 • Allerjik reaksiyon: Nadir olarak flaster, sütür materyali ve topikal preparatlara karşı lokal reaksiyonlar bildirilmiştir. Cerrahi sırasında kullanılan ilaçlara karşı gelişen sistemik reaksiyonlar daha ciddidir. Allerjik reaksiyonlar ek tedavi gerektirir.

Geç Dönem Riskleri:

 • Düzensizlikler: Özellikle deri elastikiyetinin iyi olmadığı durumlarda karşılaşılabilen yer yer girintiler ve çıkıntılardır. Ameliyat sonrası erken dönemde daha sık görülürler, şişlikler azaldıkça bunlar da azalırlar ancak kalıcı olabilirler ve düzeltilmeleri için ilk ameliyattan sonra 6. aya kadar beklenmelidir. Genellikle iyi yara iyileşmesi beklenmesine rağmen, cilt ve derin dokularda anormal nedbeler oluşabilir. Bu nedbeler etraf dokulardan farklı renge sahiptir. Tedavilerinde cerrahi dahil ek tedaviler kullanılabilir.
 • İşlem öncesinde; deri gevşek ve sarkıksa vakumla yağ alınması yeterli olmaz. Deriyi geren cerrahi işlemlerin eklenmesi gerekebilir. Eğer, bu önerilmesine rağmen kişi ek cerrahi girişimi kabul etmemişse, vakumla yağ alınan bölgelerde sarkmalar ve deri bolluğunun yol açtığı sorunlar olabilir. Bu durumda ya tek başına yağ alınması uygulanmamalı, liposuction ile aynı anda veya sonrasında germe operasyonları eklenmelidir. Çok yüzeysel yapılan vakumla yağ alma işlemlerinde, deride bazı kalıcı renk değişiklikleri karşımıza çıkabilir. Bu durum özellikle aynı bölgeye birden çok vakumla yağ alınması işlemi uygulandığında gerçekleşir.
 • Anestezi: Hem lokal hem de genel anestezi risk içerir. Anestezi ve sedasyonun komplikasyon ve hatta hayatı tehdit etme olasılığı vardır.
 • Akciğerlerinizde küçük alanlarda kapanma görülebilir. Bu durum, akciğer enfeksiyonu riskini artırır. Antibiyotik kullanımı ve solunum fizyoterapisi gerekebilir.
 • Bacaklarda kan pıhtılaşması sonucu şişme ve ağrı olabilir. Bu pıhtılar nadiren bulunduğu yerdenayrılıp kan dolaşımıyla akciğerlerinize gidip ölüme varan sonuçlara neden olabilir. Yağ embolisisendromu, yağ damlacıklarının akciğerlere kaçması ile gerçekleşir. Bu çok nadir ama hayati tehlikesi olan bir komplikasyondur. Bu durumda hasta yatırılarak ek tedavi uygulanmalıdır.
 • İşlem sırasında kalp krizi/felç, hatta ölüm görülebilir.
 • Şişman hastalarda ve/veya sigara içenlerde yara yeri ve solunum yolları enfeksiyonları, kalp ve akciğer sorunları ve damar içi pıhtılaşma görülebilir.
 • Tatminkâr olmayan sonuç: Cerrahi sonuç sizi tatmin etmeyebilir. Sonucu iyileştirmek için ek cerrahi girişim gerekebilir.

Alternatif Tedavi

Alternatif yaklaşım yağ birikiminin olduğu bölgeleri tedavi etmemektir. Diyet ve egzersiz
bütün vücut yağını azaltmak için etkilidir. Bazı hastalarda liposuction işlemine ek olarak deri ve yağdokusunun fazlalığı direkt olarak çıkarılabilir.

Bir Cevap Yazın