Kürtaj (Küretaj) Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır, Riskleri Neler?

Yorum Yap!

Kürtaj yada diğer bir adı ile küretaj işlemi genellikle gebelik sonlandırmak yani hamilelik sonlandırmak amacı ile yapılan bir işlem olarak bilinse de aslında gebelik sonrası oluşan düşükten sonra rahim içininin temizlenmesi için yapılan bir işlemdir. Yani aslında düşükten sonra kürtaj yapılır. Fakat halk arasında bebek aldırmak, hamilelik yada gebelik sonlandırmak olarak bilinir. Bu yazımızda kürtaj neden ve nasıl yapılır kürtaj yaptırmanın zararları ve riskleri nelerdir gibi bir çok sorunun cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Kürtaj hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi değildir

Kürtaj aile planlaması yöntemi değildir. Aile planlaması başlıklı yazımızda doğum kontrol yöntemleri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kürtaj (Küretaj) Neden Yapılır?

Genellikle bebek aldırmak için yani gebelik sonlandırmak için kürtaj yapılmaktadır. Diğer durumlarda ise hamilelik süresinde kanama ile birlikte düşük meydana gelmektedir veya gebelik düşükle sonuçlanacaktır. İşte bu tip durumlarda rahim içinin temizlenmesi, kalıntıların alınması için kürtaj işlemi yapılmaktadır. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız hamile olup olmadığınızı anlamak için evde hamilelik testleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kürtaj (Küretaj) Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı (serviks) genişletildikten sonra rahim içinde kalan çocuğa ait dokular bir aletle alınır. Kalan materyal kazıma işlemi (küretaj) ile temizlenir. Küçük gebeliklerde plastik borucukla ve enjektör ile emme işlemi yapılarak da rahim içindeki gebelik dokuları alınabilir. Bu girişimlerde lokal ya da genel anestezi kullanılabilir. Kanama şiddetli ve
hasta tok olduğunda, acil girişimin zorunlu olduğu hallerde yada çok kısa sürecek işlemlerde genel anestezi kullanılmayabilir.

Rahim İçi Kürtaj (Küretaj) İşlemi Riskleri Var Mı?

Kürtaj sonrası hamilelik riskleri neler? Kürtaj riskli mi, kürtajın riskleri var mı? kürtaj sonrası riskler nelerdir? Aslında kürtaj son derece düşük riskli bir işlemdir. Gebelik yani hamilelik erken dönemde ilen yapılan kürtajın riski büyükken yapılana göre çok daha azdır. Küçük kürtajlarda 1000 kadından 1’inden daha azında komplikasyon oluşur. Büyük kürtajlarda 100 kadının 2’si kadarında komplikasyon görülür. Kürtaj düşük riskli  bir işlem olmakla birlikte her ameliyat ve ilaçta olduğu gibi tehlikeleri de vardır. Düşükten sonra kürtaj işlemi rahmin içinin temizlenmesi için yapılması gereken bir işlemdir.

  • Kürtaj sonrası riskler arasında rahim delinme riski vardır.
  • Rahim delindiği için, çevre organlar (bağırsaklar, mesane, büyük damarlar gibi) hasar görebilir. Bu durumda karın boşluğuna cerrahi müdahale gerekir.
  • Zarar görmüş organların tamiri veya çıkarılması gerekebilir.
  • Rahim ağzı yırtılabilir.
  • Nadiren de olsa kanama şiddetli olursa rahimin alınması gerekebilir.
  • İşlemden sonraki 7 gün içinde iltihap meydana gelebilir.
  • Nadiren büyük gebeliklerde rahim ağzındaki genişletilmeye bağlı rahim ağzında hasar, sonraki gebeliklerde erken dönemde düşüğe yol açabilir.

Gebelik yada hamilelik sonlandırmak, bebek aldırmak yada kürtaj yaptırmak gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için doğum kontrol hapları yada diğer doğum kontrol yöntemleri tercih etmenizde fayda var. Yada sürekli olmamak şartı ile cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

Kürtaj (Küretaj) Yapılmazsa Ne Olur?

Altı-yedi haftadan küçük gebelikler kendiliğinden tam düşükle sonlanabilir. Ancak yedi haftadan büyük gebelik düşükleri genellikle kürtaj olmadığında şiddetli kanama yapabilirler. Kendiliğinden düşmeyen gebelikler zamanla rahim duvarına sıkıca yapışır, çok tehlikeli kürtaj işlemine neden olurlar. Rahim içi duvarını bozar, şiddetli iltihaba bağlı anne ölümleri de olabilir. Bir aydan uzun süren büyük ölü gebelikler anneye şiddetli, ölümcül kanamalar yaptırabilir. Rahimin tamamen atamadığı düşükler temizlenmelidir.

Kürtaj (Küretaj) İşlemi için Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Büyük gebelikler ilaçlar kullanılarak düşük olsa da tam düşük olmamışsa kürtaj işlemi dışında bir seçenek yoktur. Küçük gebelikler beklenebilir; rahimin atması için ilaçlar kullanılabilir. Tam olmayan her düşük beklendiği kadar kan kaybını artıracaktır.

Kürtaj ile Bebek Aldırma, Hamilelik Sonlandırma Yasal mı ?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır? Türkiye’de bu işleminin yani halk arasında bilinen bebek aldırma işleminin yapılabilmesi için bazı kısıtlamalar mevcuttur. 10’hafta ve üzeri gebeliklerde eğer bebekte şekilsel bir problem ve annede ise engel bir durum olmadıkça kürtaj yapılmaz. Genellikle kürtaj işlemi için başvuran hastalar 5-10’hafta arası olup yasal sınırlar içindedir.

Evli çiftlerde her iki eşin imzalı onayı ile kürtaj işlemi yapılır. Bekar kadınlarda ise 18 yaş üzeri olması durumunda, kendi imzalı onayı yeterlidir.

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Bebek aldırma yada gebelik sonlandırma işlemi 10. haftaya kadar yapılabilir. Resmi nikâhı olan çiftler için çiftlerin karşılıklı rızası ve imzası gereklidir.

Bekâr ve 18 yaş üstü kadınlar, partner rızası gerekmeden, sadece kendi rızası ve imzası ile bebek aldırma işlemi yaptırabilir.

Reşit Olmayan Kızlar İçin Kürtaj Nasıl Yapılır?

16 – 18 yaş arası genç kızlarda kürtaj işlemi ile gebelik sonlandırma yapılacaksa muhakkak ebeveynleri olan anne ve babanın onayı ile olması gerekmektedir.

16 yaş altındaki genç kızların gebe yani hamile olduğunun anlaşılması durumunda ise adli mercilere bildirilmesi bir zorunluluktur, 16 yaş altı hamileliklerin kürtaj ile sonlandırılması genellikle mahkeme onayı ile yapılabilmektedir.

18 yaşını henüz doldurmamış bir kız çocuğunun cezai ehliyeti olmadığı için bu kız çocuğunun gebe kalmasının, kendi sorumluluğunda olmadığı ve bu durumun tamamen erkek partnerin sorumluluğu altında olduğu kabul edilir. Çocuğun kişisel dokunulmazlığı ile ilgili kanunlara göre, 16 yaşını doldurmuş ama 18’den gün almamış kız çocuklarının gebeliklerinde, şikâyete bağlı olarak erkek partner cinsel istismarla suçlanabilir.

Eğer gebe olan yani hamile kalan kız çocuğu 16 yaşını doldurmamış ise şikâyete bakılmaksızın direkt olarak cinsel istismar davası açılır.

Cinsel temasın diğer tarafı olan erkek, bir suçlu olarak yargılanacaktır ve onun için ciddi hapis cezası söz konusudur.

Bir Cevap Yazın