Kegel Egzersizi ile Pelvik Kasları Güçlendiriyoruz.

Yorum Yap! Kegel Egzersizi

Kegel egzersizi, vajina, rektum ve üretra bölgenizin etrafındaki kasları güçlendiren bir egzersizdir. Pelvik kaslarını güçlendirmek için kegel egzersizi yapılmaktadır. 

Yani kegel egzersizi alttaki kaslarınızı sıkılaştırır ve güçlendirir. Tıpkı mekik çekmeye benzer. Fakat doğru kasları sıkmanız ve yeterince yapmanız gerekir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizini yapmaya başlamadan önce, tam olarak doğru kasları yani pelvik taban kaslarını keşfetmemiz gerekiyor. Çünkü bu durum diğer kas grupları olan anüs kasları yada kasık kasları ile karıştırılabiliyor. Bunu bulmanın en olay kolay yolu ise idrar yapmak. İdrar yapmaya başladığınızda idrarı tutup, o an hangi kasları kullandığınıza bakmalısınız. Bu sırada sadece ve sadece pelvik taban kaslarınızı kullanırsınız. Bu kasları keşfettikten sonra egzersiz her yerde yapılabilir.

İdrarınızı yaparken kullandığınız kaslarınızı 10 /15 saniye sıkın, sonra gevşetin. Yaklaşık 15 -20 defa daha bu işlemi tekrar edin. Ve günde en az 5 kere mutlaka yapın. İdrar kaçırma sorununa sahip ve kegel egzersizi yöntemini deneyen kadınların % 75 i bu yöntemden fayda gördüğünü söylemektedir.  Her egzersiz gibi doğru yaptığınız ve tekrar ettiğiniz sürece mutlaka işe yarar. 

Bir Cevap Yazın