Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Yorum Yap! İdrar Kaçırma

Günlük yaşantımızda ani ve istemsiz şekilde idrarın, idrar yolundan dışarı çıkışına idrar kaçırma rahatsızlığı denir. Belkide biz kadınların en büyük sorunlarından birisidir. Bu tamamen istemsiz bir durumdur ve bizleri aşırı derecede rahatsız eder. Hatta devamında psikolojik sorunlar yaşamamıza bile neden olabilir.

Genellikle hapşırma, aksırma, tıksırma, gülme, stres gibi durumlarda, istemeden ve elimizde olmayan sebeplerden dolayı başımıza gelen idrar tutama sorunudur.

İdrar kaçırma, toplumumuzda çok sık görülen ve genellikle kişinin söylemekten utanç duyduğu bir problemdir. Özellikle biz kadınların gizli sağlık sorunlarındandır.

İdrar kaçırma hastalığının bir çok sebebi olabilir. Bu sebepler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genellikle kadınlarda uterus ön duvarı sarkması sonucu oluşur.

İdrar Kaçırma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

İdrar tutama belirtileri arasında sık idrar yapma, geceleri idrar için uykunuzdan uyanma, sıklıkla ve güçlü bir idrar yapma isteği ile aşırı sıkışma,  gece uyurken idrar kaçırma, idrar yaparken yanma gibi belirtiler vardır. Ancak yaşanan bu belirtilerin hepsi sizde idrar kaçırma sorunu olduğunu göstermez.

İdrar tutama belirtileri o anki durumunuza, yaşınıza başka sağlık sorunlarınız olup olmadığına göre değerlendirilmelidir.

Örneğin; Cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma problemi yaşayan yada orgazm sırasında idrar tutamama sorunu yaşayan bir kadın, başka bir sağlık sorunu yoksa endişe etmesine gerek yok. Bu durum cinsel ilişki sırasında normal bir durum olarak biliniyor.

Hamilelik yani gebelikte idrar kaçırma sorunu son derece normal bir durumdur. Endişe etmene gerek yok.

Ancak, hiç bir sağlık sorunun yok ve hamilede değilsen idrar kaçırma belirtilerine dikkat etmelisin. Örneğin yürürken, gülerken, koşarken, zıplarken, öksürürken hiç bir sağlık sorunun yokken idrar kaçırma yada tutama yaşıyorsan uzman bir doktora görünmende fayda var. İdrar kaçırma tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için idrar kaçırma çeşitleri başlıklı yazımızı okumanızda fayda var.

Özellikle 20-35 yaş arası kadınların “ay tam pantolonu indirdim tutamadım, ya bir anda bastı yetişemedim” gibi idrar kaçırma ve tutamama durumlarında biraz daha hassas ve konuyu kontrol altında tutuyor olmalarını öneririm.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Bir Cevap Yazın