Kadınlarda İdrar Kaçırma Çeşitleri

Yorum Yap!

Hapşırma, aksırma, tıksırma, gülme, stres gibi durumlarda, istemeden ve elimizde olmayan sebeplerden dolayı başımıza gelen idrar tutama nedenine idrar kaçırma denir.

İdrar Kaçırma Çeşitleri

Başımıza bela olan İdrar kaçırma çeşitleri 5 farklı grupta incelenir.

  • Stres tipi idrar kaçırma
  • Sıkışma tipi idrar Kaçırma
  • Karışık Tip İdrar Kaçırma
  • Taşma Tipi İdrar Kaçırma
  • Fonksiyonel İdrar Kaçırma

Stres Tipi İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma çeşitleri içinde en çok rastlanan. Kas ve sinirlerin güçsüzlüğüne bağlı olarak oluşan idrar kaçırma rahatsızlığıdır. Kişi yürürken, koşarken, spor yaparken idrar kaçırma yaşıyorsa veya öksürürken, hapşırırken idrar tutamama sorunu yaşıyorsa stres tipi idrar kaçırma problemi yaşıyor demektir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

İdrar kesesinin kontrol edilemeyen istemsiz kasılmasına bağlı olarak meydana gelen bir idrar kaçırma tipidir. Kasıklarımızda aniden bir idrar yapma isteği oluşur ve biz daha tuvalete yetişemeden kaçırmalar meydana gelir.

Karışık Tip İdrar Kaçırma

Kişi de hem stres, hem de sıkışma tipi idrar kaçırma mevcut ise bu tip kaçırmaya karışık tip idrar kaçırma denir. Bu karışık tip idrar kaçırmada, her iki tip rahatsızlık bir arada mevcut olduğu için idrar tutamama sorunu daha fazla meydana gelmektedir.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

Sürekli olarak az miktarda idrar kaçırma olmasıdır. Kişinin işeme sırasında , idrar torbasını tamamen boşaltamamasından kaynaklanır.

Fonksiyonel İdrar Kaçırma

Başka fonksiyonlardan, yani başka hastalıklardan kaynaklanan idrar kaçırma tipidir. ( İnme, sinir hastalıkları, felç gibi )

İdrar kaçırma sorunlarınızdan kurtulmak için faydalı olan kegel egzersizi yapabilir ve bu sorunlarınızda kurtulabilirsiniz. Kegel egzersizi pelvik kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların utanmadan ve gizlemeden uzman bir doktor ile iletişime geçmesinde fayda var. Bu tip hastalıklar biz kadınlarda özgüven sorunlarına yol açabilir yada daha başka psikolojik sorunlar ile karşılaşabiliriz.

Bir Cevap Yazın