Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Kesin Çözümler

6 Yorum

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi için kesin çözüm nedir? Saç dökülmesi sorunu yaşıyoruz birde bu sorun erkek tipi saç dökülmesi mi. O zaman bizler için tehlike çanları çalmaya başladı demektedir. Bazen 20’li yaşlarda saç dökülmesi yaşayanlar bile olabiliyor. Doğal yöntem olarak testere dişli aslan pençesi saç dökülmesi için iyi geldiği gibi saç ekimi yöntemleri de erkek tipi saç dökülmesi için kesin çözüm sunuyor. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi erkeklere göre %20 – 25 gibi oranlarda yaşansa da bizler için daha da can sıkıcı bir durumdur. Saçlarımız bizler için değerlidir. Erkek tipi saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesidir. Genelde genetik sebeplerden kaynaklanır. Diğer durumlarda ise hormanların düzensizliğinden dolayı olmaktadır. Erken teşhis edilir ve tedaviye başlanırsa dökülme yavaşlatılabilir veya durdurulabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi alın kısmından başlayarak tepe bölgesine kadar ilerleyen saç dökülmesi çeşididir. Saç dökülmesi hastalıklarından en tehlikelisidir. Genetik bağlardan kaynaklanmaktadır ve kalıcı dökülme yaşanmaktadır. Saç dökülmesi ense kısmına kadar devam eder ancak ensede bulunan saçlar dökülmez. Hafif azalma olsa da ense kısmından saçlar dökülmez.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tepeden başlar. Tepeden enseye doğru devam eden saç dökülmesi kalıcı bir dökülmedir. Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi ergenlik döneminde başlar, saç kalitesi düşer, saçlar zayıflar ve incelir. Bu sürecin sonunda kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi denilen olay meydana gelir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur?

Erkek tipi saç dökülmesi genelde genetik bağlardan kaynaklanır. Bu durum ailesinde kellik olan herkesin kel olacağı yada saç dökülmesi yaşayacağı anlamına gelemez. Aile bağlarında kellik varsa erkek tipi saç dökülmesi olma olasılığı yüksektir.

Ayrıca kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin temel sebeplerinden birisi aynı zamanda androjen hormonlarının normalden daha fazla salgılanmasıdır. Özellikle erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun fazla salgılanması nedeni ile kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşanır. Bu durum saç köklerinin beslenmesini engelleyerek saçların zayıf ve güçsüz kalmasına sebep olur. Sonucunda da biz kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşanmaktadır.

Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi erkeklere göre daha az görülen bir durumdur. Kalıcı saç dökülmesi olduğu için bir an önce önlem alınmalı ve saç dökülmesinin durdurulmaya çalışılması gerekmektedir.

Kadınlarda erkek tipi aç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi fark edildiği an uzman bir hekime başvurulmalıdır. Uzman hekiminizin muhtemelen ilk olarak size PRP tedavisi uygulayacaktır. Bu sayede henüz dökülmemiş olan saçlarınızın korunması, sağlamlaştırılması ve kalınlaştırılması sağlanacaktır. PRP tedavisi hastanın kendi kanı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi özel bir yöntem ile yoğunluğu arttırılmış trombosit hücrelerinin kafa derinize yani saçlı deriye ince uçlu iğne ile aktarılması işlemidir. Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlenecektir.

Saçlarım tamamen döküldü ne yapmalıyım?

Erkek tipi saç dökülmesi hem kadınlarda hem erkeklerde maalesef kalıcıdır. Eğer önceden fark edilmeyip tedbir alınmadıysa yeniden saçlarınızın çıkma durumu yoktur. Kadınlarda yada erkeklerde, erkek tipi saç dökülmesi olduğunda tekrar saçlı olmak için maalesef tek yol saç ekimidir. Saç Ekimi hakkında daha detaylı bilgi için Kadınlarda Saç Ekimi Yöntemleri ve Fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesini önleyen bitkisel çözümler yok mu?

Kadınlarda yada erkeklerde saç dökülmesini önleyen bitkisel çözümler elbetteki var. Ancak bu bitkisel çözümler uygulanırken, eğer saçlarınızın dökülmesine engel olamazsanız, doğru bitkisel çözüm yöntemini denemediyseniz, bir uzman hekime başvurmak için geç kalmış olabilirsiniz. İşte bu yüzden erkek tipi saç dökülmesi yaşadığınızı düşündüğünüzde ilk önce hekiminize başvurmalısınız. Uzman doktorunuzun koyacağı teşhis ile doğru tedavi yöntemini uygulama şansınız daha da artacaktır.

Hazırsanız kadınlarda ve erkeklerde yaşanan bu saç dökülmesi için doğal tedavi yöntemlerine bakalım.

Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü ile Erkek tipi saç dökülmesini önleyin.

Prof. İbrahim Saraçoğlu Testere Dişli Aslan Pençesi kürünün hormon dengeleyici olduğunu söylüyor. Fazla salgılanan testosteron hormonu gibi hormonları düzenleyerek saç dökülmesinin önlenebileceğini dile getiriyor.

Erkek tipi saç dökülmesine karşı testere dişli aslan pençesi kürünün hazırlanışı. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesini ekleyin. 5 dk boyunca kaynatın ve daha sonrasında süzün. Oluşan bu karışımı günde 1 kez tüketin. 1,5 – 2 boyunca bu kürü uygulayın ve sonucunu görün. Hem kadınlarda hemde erkeklerde saç dökülmesi için uygulanabilir. 

Prof. İbrahim Saraçoğlu, nane ile de erkek tipi saç dökülmesi sorununun önlenebileceğini söylüyor. Her sabah ve akşam bir tutam naneyi aç karınla tükettiğiniz takdirde erkek tipi saç dökülmesinin önlenebileceğini belirtiyor.

Ender Saraç hem erkeklerde hemde kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi için testosteron yüksekliğini sebep gösteriyor ve bunun için bitkisel çözüm olan bir kür öneriyor. Erkek tipi saç dökülmesi için Ender Saraç’ın kürü için gerekli malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı yılan yağı
 • Yarım tatlı kaşığı Hint yağı
 • Yarım tatlı kaşığı susam yağı
 • Yarım tatlı kaşığı badem yağı
 • 2 ampul E vitamini ampul
 • 2 ampul dexapentol ampul

Malzemelerin hepsini karıştırın. Saçlarımız nemli bir şekildeyken bu karışımı saç diplerinize iyice yediriyoruz. Streç filmle sarıyoruz ve 1 saat bekletiyoruz. 1 saat sonra Ilık suyla yıkıyoruz. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayın. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi sırasında bu saç maskesi de büyük oranda destek olacaktır.

Saç ekimi hariç diğer uygulanan tüm yöntemler saçlarınızın dökülmesini engellemek ve durdurmak amaçlıdır. Hem erkeklerde hemde kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorunları yaşanmaktadır. Ancak hep söylediğimiz gibi doğal ve bitkisel çözümler arayışına girmeden önce mutlaka bir uzman doktora görünmenizde fayda var. Aksi takdirde denediğiniz her yöntemden sonuç almayı bekler ve alamazsanız zaman kaybetmiş olacak ve güzelim saçlarınızın daha fazla dökülmesine neden olacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın

6 yorum

 1. Pelin

  Saç dökülmesi çok zor azıcık kalan saçlar ayrı sorun dökülen saçları her yerden toplamak ayrı ben nerdeyse kel oluyordum yani son anda keratin gözenek açıcı iksir kullanmaya başladım şuan dökülmem tamamen durdu ve saçlarım artmaya başladı gözenek açıcı iksir olmasa belki keldim.

  1. Saç dökülmesi sorunununda kurtulduğuna sevindim. Umarım bu tip sorunlarla tekrar karşılaşmazsın.

  2. Ayşe

   Adı ne nerden aldın

 2. sevim

  Dökülmem çok vardı ya saçlarımda açıklık vardı artık derim görünmeye başlamıştı stres yaptıkça daha çok dökülmeye başladı kuaförüm liquid keratin önerdi kullanmaya başladım şükür ki dökülmem durdu yeni saçlar çıkmaya başladı saçlarım normale dönüyor.

  1. xxx

   Saçınız çıkmıyor, aksine şampuanlar var olan saçlarınızı geçici olarak hacimlendiriyor. Yani dolgun gösteriyor. Siz saçlarda artış var zannediyorsunuz. Saç çıkartıcı bir şampuan yada kimyasal yoktur, sadece dökülmeyi geciktirici bazı maddeler vardır

 3. Derya

  2 ay önce nette birini duymuştum Bingöllü fatih bey doğal bir şampuan yapıyor ve baya kişi memnun heryerde bu ürüne dair olumlu yorumlar mevcut 1 ay oldu kullanıyorum dökülme tamamen durdu saçlarım aşırı derece de kalınlaşıp hızlı uzamaya başladı internete yazin Bingöl fatih doğal şampuan diye çıkar