İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Olur? Ameliyat Gerekli Mi?

Yorum Yap!

İdrar kaçırma tedavisi, gizli sorunlarımızdan birisi olan idrar kaçırma için tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İsteğimiz dışında olan idrar tutamama bir çok kadının anlatamatadığı sorunların başında geliyor.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri 2 ana başlıkta değerlendirmek mümkün. Cerrahi Dışı Yöntemler idrar kaçırma tedavisi ve Cerrahi Yöntemler ile idrar tutamama tedavisi.

Ameliyatsız, Cerrahi Dışı İdrar Tutamama Tedavisi

İlk önce elinizde olmayan sebeplerle yaşadığınız bu sorunu tetikleyen faktörlerin düzeltilmesi gerekmektedir.

Örneğin; Fazla kilolarınız varsa, bu fazla kilolardan kurtulun. Diyet yaparak, Egzersiz yaparak yada evde uygulayabileceğiniz kilo verme yöntemleri ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kabız olmaktan kaçının. Sağlığımız önemlidir. Kabız olmanız kilo vermenize de engel olacaktır.

Kafein tüketiminizi azaltın. Gün içinde daha az kafein alın. Çay ve kahve tüketiminizi azaltın.

Özellikle kegel egzersizi yaparak pelvik kaslarınızı güçlendirmeyi ihmal etmeyin.

İdrar Kaçırma Ameliyatı, Cerrahi Yöntemler

Konunun uzmanı hekimler tarafından gerekli incelemeler ve tespitler yapıldıktan sonra uygulanan tedavilerdir.

Kas spazmlarını kontrol altına alan ve düzenleyen çeşitli ilaçlar mevcuttur. Sorununuzun tipine göre kimi ilaçlar kaslarınızın güçlenmesine, kimisi ise idrar torbanızın gevşemesine yardımcı olur.

Size en uygun tedavi yöntemi uzman doktorlar tarafından belirlenecektir. İlaçlarla tedavinin yeterli gelmediği durumlarda ise bu sorunu düzeltmek için çeşitli ameliyatlar yapılmaktadır.

Ameliyat denilince gözünüz korkmasın. Bu rahatsızlığın çözümü için yapılan ameliyatlar günü birlik yapılıyor. Ve genel anestezi kullanılmadan , lokal anestezi yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Üstelik neredeyse %95 lere kadar çözüm olan bu ameliyat yöntemi uzun süre hastanede yatmanızı da gerektirmiyor.

İdrar kaçırma tedavisi için ilk önce ameliyatsız yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle kegel egzersizi sizin için son derece faydalı olacaktır. Mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Bu sayede hem ideal kilolara dönecek hemde sağlıklı bir hayatınız olacak.

İdrar kaçırma sorunu için yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz sorunları ortadan kaldırdığınız zaman tedaviye başlamış olacaksınız.

Kendiniz çözüm bulamadığınız takdirde bu sorun için mutlaka uzman bir hekime başvurmanızda fayda var.

Unutma! Sağlık sorunlarına gizleyerek, utanarak yada korkarak çözüm bulamazsın. Çözüm üretebilmek için konuşmalı, araştırmalı ve bir doktora görünmelisin.

Bir Cevap Yazın