Göğüs Büyütme Yöntemleri ve Ameliyatı ile Müthiş Görüntü

Yorum Yap! Göğüs büyütme, meme büyütme

Göğüs (Meme) kadınlar için son derece önemli olan erojen bir bölgedir. Kadınları fiziki açıdan öne çıkartan bir detaydır. Aslında bebekleri emzirmek için olan göğüslerimiz aynı zamanda güzelliğimizin de simgesidir. Memelerinden rahatsız olan, memelerini sevmeyen kadınların öz güvenleri düşer, hatta psikolojik sorunlar bile yaşamaya başlayabilirler. Bu durumda göğüs büyütme estetiği devreye girer. Meme büyütme estetiği sadece fiziki yada psikolojik sorunlardan dolayı değil, sağlık sorunlarından dolayı da yapılabilmektedir.

Memeleriniz büyük ve küçültmek istiyorsanız göğüs küçültme başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Göğüs büyütme estetiği, küçük memeleri büyütmek, boyutunu, şeklini veya dolgunluğunu arttırmak için yapılan işlemlere denir. Doğal yöntemleri olduğu gibi, genellikle kesin sonuçlar için ameliyat ile yapılır. Yapılan bu ameliyata meme büyütme estetiği ameliyatı denir.

Göğüs Büyütme Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme estetiği genellikle ameliyat ile yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte medikal dolgu uygulamaları ile de meme büyütme ameliyatsız olarakta yapılabilmektedir. Medikal dolgu uygulamaları aynı zamanda kalça dolgunlaştırma işlemlerinde de kullanılıyor.

Meme Büyütme Yöntemleri

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Küçük memeleri büyütmek için bir çok göğüs büyütme yöntemleri uygulanabilmektedir. Eğer ergenlik dönemindeyseniz göğüs büyütme yöntemleri uygulamak çok daha da kolay olacaktır. Göğsümüz süt bezleri, süt kanalları, bağ dokusu, yağ dokusu ve kaslar olmak üzere 5 kısımdan oluşur. Bu kısımlarında hamilelik, bebek emzirme, hızlı kilo alıp verme yada sağlık sorunları gibi durumlardan dolayı boyutları değişebilmektedir. İşte her bir kısım için ayrı doğal göğüs büyütme yöntemleri uygulanabilir. Ancak doğal büyütme yöntemleri genellikle kalıcı fayda sağlamamaktadır. Meme büyütme yöntemleri 3 başlık altında incelenebilir. Bunlar meme büyütme ameliyatı, doğal meme büyütme yöntemleri ve ilaçla meme büyütme yöntemleridir.

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı

Meme Büyütme (Silikon Protezle) Ameliyatı Nedir ? En güvenilir, en çok kullanılan yöntemdir. Göğüs büyütme estetiği ameliyatında her iki memenin eşit hale getirilerek hacminin arttırılması ile boyutunun büyümesi sağlanır. Bu operasyon ile meme dokusunun alt kısmına silikon implantlar yerleştirilir ve vücuda zararı olmadan uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Meme büyütme memelerin büyümesini ve belli oranda dikleşmesini sağlayan bir estetik operasyondur. Hamilelik sonrası, hastalık sonrası veya kendiliğinden olan meme hacim kayıplarını yerine koymak, bazen de meme dokusunun alındığı cerrahiler (mastektomi) sonrası meme hacmini tekrar kazandırmak için meme dokusu altına silikon protezler yerleştirilerek uygulanır

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme büyütme operasyonu dünya genelinde genellikle estetik amaçla yapılmaktadır. Sağlık sorunlarından dolayıda yapıldığı zamanlar da olan bu ameliyatın bazı uygulama alanlarını sizler için listeledik.

 1. Küçük memeleri büyütmenin en etkili yoludur. Memelerinden rahatsız olan küçük olduğunu düşünen kadınlar yaptırır. Bazen kadınların göğüsleri erkek göğsünden çok az bir farkla büyük olabilir. Bu durum kadında öz güven eksikliğine, fiziki görünüşte sıkıntıya yada psikolojik sorunlara sebep olabilir.
 2. Hamilelik, gebelik ve emzirmeden kaynaklı sarkmalardan dolayı meme estetiği operasyonu yapılabilmektedir. Bu operasyon ile göğüs kaldırma, büyütme yada dikleştirme işlemleri yapılabilir.
 3. Memelerin simetrik olmayışından dolayı göğüs estetiği operasyonu yapılabilir. Kadınların genellik bir göğsü diğerinden farklıdır. Ancak bu fark ciddi derecede gözle görülüyorsa göğüs büyütme estetiği ameliyatı yapılabilir.
 4. Sağlık sorunlarından dolayı yeniden meme oluşturmak için meme büyütme operasyonu yapılabilir. Örneğin; meme kanseri olan bir hasta için yeniden meme oluşturmak gibi.

Meme Büyütme (Silikon Protezle) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Genel anestezi ile yapılır.
 • Bu ameliyatta silikon protezi yerleştirmek için için meme ucu yuvarlağı (areola), meme altı çizgisi bölgesi, veya koltuk altından 4-5 cm uzunluğunda kesi yapılır. Uygun cerrahi yöntemlerle meme bezi altı veya kasın altına hazırlanan cebe meme protezi yerleştirilir.
 • Meme Büyütme Ameliyatı iz olur mu? Evet, iz kalır. Meme Büyütme ameliyatı sonrası oluşacak iz (skar) yaşam boyu kalır. İzin genişliği en ideal tekniklerle bile hastadan hastaya değişir. Yaşam boyu kalan kalın ve farklı renkte bir yara iziniz olabilecektir. Yapılacak ameliyatta ek işlemler varsa izler daha farklı olacaktır. Örneğin meme protezi ile birlikte meme dikleştirme (mastopeksi) yapılacaksa meme başı çevresinden, dik olarak aşağıya inen ve yatay (Ters T harfi şeklinde) izler olacaktır.
 • Ameliyat süresi yapılacak işleme göre (sadece protez, protez ve mastopeksi vb) 1,5 – 4 saat kadar sürmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı’nın Riskleri, Komplikasyonları

Aşağıda anlatılanlar bu operasyonda görülebilecek Olası riskler, komplikasyonlardır.

 • Enfeksiyon (iltihaplanma) oluşabilir. Çoğu zaman pansuman ve ilaç tedavisiyle düzelir ancak nadiren de olsa protezin çıkarılmasını gerektirebilir.
 • Ayrıca protez konan alanda hematom (kan toplanması) olabilir.
 • Meme protezini vücut ince bir kapsül ile çevreleyecektir. Aşırı nedbe (skar) oluşturmaya eğilimli bazı kişilerde bu kapsül normalden daha kalın olabilir ve hatta cerrahi tedavi gerektirebilir. Önleyici yöntemler geliştirilmiş olsa da yaklaşık olarak % 1-3 oranında kapsül kalınlaşması görülebilir ve kapsülün cerrahi olarak tedavisi (alınması veya kesilmesi) gerekebilir.
 • Çok zayıf bir olasılık olmasına rağmen, silikon protezlere karşı reaksiyon gelişebilir. Allerji ve reaksiyonun şiddetli olması durumunda protez çıkarılması gerekebilir.
 • Protezin zamanla aşınması ve içeriğini kapsülünün dışına sızdırma olasılığı vardır. Gelişen teknoloji sayesinde, kapsül bütünlüğü bozulsa bile, protez içeriğinin sızması-akması önlenmiştir. Üretici firmalar silikon protezlere yaşam boyu kullanılabilir demektedir. Ancak yine de 10-20 yıl içinde protezi değiştirme olasılığı olabilir.
 • Meme protezlerinin meme kanseri riskini arttırmadığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak mammografi ile memenin analizi bazı kişilerde zorlaşabilmektedir. Manyetik rezonans (MR) görüntüleme ile bu zorluk aşılmaktadır.
 • Meme protezlerinin romatolojik hastalıklara yol açtığı yolundaki iddialar ispatlanmamış ve protezlerin bu tür hastalıklara yol açtığı bilimsel çalışmalarda saptanmamıştır.
 • Bu ameliyatta memede duyu bozuklukları oluşabilir. Bunlar geçici veya kalıcı olabilir.
 • Silikon protezler teknik olarak hamilelikte süt vermeyi engellemez. Protezler meme bezi altına yerleştirilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı’nın Alternatif Tedavileri ve Riskleri

Memelerin büyütülmesinde silikon protezden daha basit bir yöntem bulunmamaktadır. Vücuttan doku transferleri ile meme büyütme operasyonları daha zor ve daha fazla iz bırakan yöntemlerdir. Ancak sütyen altına meme dışından konan memeyi büyük gösteren protezler veya kendi hacmi olan şekilli sütyenler vardır. Ameliyat olmak istemezseniz bunları kullanabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Uygulanmazsa Neler Gelişir?
Meme büyütme ameliyatı olmayan kişide herhangi bir sağlık problemi gelişmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Göğüs Estetiği Ameliyatı ilk günlerinde kolunuzu çok fazla hareket ettirmeyiniz.
 • Göğüs estetiği iyileşme süreci Doktorunuzun belirlediği zamanda pansumanlara gidiniz ve dikişlerinizi zamanında aldırınız. Dikişleriniz olduğu sürece havuza denize girmeyiniz. Meme başını darbelerden, sürtünmelerden koruyunuz.
 • Taburculuk esnasında ameliyat sonrası tavsiyelere uyunuz, yara yerinde morarma, kızarıklık şişlik akıntı geliştiği zaman ya da beklenmeyen durumlarda doktorunuza başvurunuz.
 • İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde önerdiği zamanda ve önerdiği sürede alınız.
 • Göğüs estetiği iyileşme süreci içinde kontrol randevularınızı aksatmayınız.

Doğal Göğüs Büyütme Yöntemleri

Her ne kadar kesin ve kalıcı sonuçları olmasa da bazı göğüs büyütme yöntemleri, ameliyatsız olarak evde doğal meme büyütme yöntemi olarak kullanılabilecek yöntemlerdir. Gögüs büyütme ameliyatsız doğal göğüs büyütme yöntemleri göğsünüzde büyütmek istediğiniz alana göre değişiklik gösterebilmektedir.

 • Rezene Çayı ile evde doğal göğüs büyütme; Rezene çayı süt kanalları ve süt bezlerini genişletir ve büyütür böylelikle bir nebzede olsa göğsünüzde dolgunluk ve büyüme hissettirir, bu süreç bebek emziren kadınlarda doğal olarak devreye giren ve göğüsleri büyüten bir süreçtir. Minimum 3 ay sabah akşam rezene çayını düzenli içerseniz bu değişikliği rahata rahat gözlemlersiniz. Rezeneyi bıraktığınız anda göğüsleriniz geri eski haline dönecektir.
 • Adaçayı, Çemenotu ve Çörekotu ile evde doğal meme büyütme; En etkili östrojonik etkiye sahip bitkiler arasında yer alırlar. Minimum 2 ay süre ile kullanılmalıdır. Adaçayı içilirken çemenotu yağı ve çörekotu yağı göğsünüze sürülmelidir. Sabır isteyen bir süreçtir. Hamilelikte ne kadar büyüme oluyorsa o kadar büyür. Daha fazla büyüme olmayacaktır. Uygulamadan vazgeçildikten sonra 3 ay içerisinde göğüsleriniz eski haline geri dönecektir.
 • Çikolata ile ameliyatsız göğüs büyütme; Tüm doğal göğüs büyütme yöntemlerinde olması gereken bir yöntem. Karbonhidrat olmadan bu iş olmaz.
 • Egzersiz ile ameliyatsız göğüs büyütme; Egzersiz ile göğüs büyütme doğru yapılırsa olur. Ancak egzersiz yapmak yağları yakmak anlamına da geleceği için bu doğru uygulanmalıdır.
 • Masaj yaparak evde ameliyatsız meme büyütme; Masaj ile göğüs büyütmek mümkündür. Masaj yaptığınız zaman kan akışı hızlanacak ve yeni hücrelerin oluşumunu sağlayacaktır. Bu sayede göğüslerinizde gözle görülür bir büyüme olacaktır. Ancak bu işlem de kalıcı değildir.

Meme Büyütme İlaçları

 • Horman Hapları; Tüm yönlerden daha etkili ve 100% sonuç verebilmektedir. Ancak ilaçlar asla ve asla doktor kontrolü olmadan alınmamalıdır. Ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Genellikle sağlık sorunlarından dolayı hormon ilaçları tavsiye edilmektedir. Doktor kontrolü olmadan alınan ilaçlar kanser, rahim kalınlaşması, uyku hali, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve sonuç olarak ölüme kadar götürebilmektedir.

Bir Cevap Yazın