Gıdık Nasıl Erir? Gıdı Küçültme ve Aldırma – Tüm Yöntemler

Yorum Yap! Gıdık Nasıl Erir

Gıdık nasıl erir? Gıdı küçültme yöntemleri ile çene altımızda oluşan fazla yağlardan kurtuluyoruz. Çenemizin alt kısmı ile boyun bölgemizin ön kısmında bulunan bölgeye biriken yağ oluşumlarına hepimizin bildiği gibi gıdık veya gerdan denir.

Genellikle genetik faktörler, yaşlanma ve sık sık kilo alıp vermekten dolayı gıdık bölgemizde belli bir zaman sonra yağ birikmesi meydana gelir. Biriken bu yağlar estetik açıdan bizleri rahatsız eden bir durum oluşturur.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için gıdığım nasıl gider, gıdık nasıl eritilir, gıdı gerdirme nasıl yapılır, gıdı küçültme yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarını aramaya koyuluruz. Her yaptığımız araştırma sonucunda karşımıza hem boyun germe ameliyatı (boyun bölgesine yapılan liposuction) yani estetik ameliyat hemde doğal yöntemler çıkıyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte bir de lazer yöntemi ortaya çıktı. İlk etapta doğal yöntemleri denesek bile, gerek sabırsız olmamızdan gerekse doğru bir şekilde uygulayamadığımız için pek bir başarı sağlayamıyoruz ve sonrasında boyun gerdirmek için estetik ameliyatı yaptırmaya karar veriyoruz.

Bizde size gıdı küçültme, gıdı gerdirme yada diğer bir adı ile gıdı eritme yöntemleri içerisinden ilk olarak estetik ameliyatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Devamında ise gıdık eritme maskeleri ile birlikte gıdık eritme tüyoları vereceğiz.

Gıdı Küçültmek İçin Estetik Ameliyat

Gıdı Küçültme Ameliyatı

Gıdı küçültme ameliyatı yani çene altından yağ aldırma ameliyatı yöntemleri kendi arasında bir kaç bölümden oluşmaktadır. Hastanın yaşı, yağ fazlalığı ve genetik faktörlere göre gıdı küçültmek için ameliyat yöntemi belirleniyor. Yine de temel olarak boyun bölgesine uygulanabilecek 3 estetik ameliyat vardır. Bunlar; Boyun bölgesine liposuctionPlatismal bantlara plikasyon ve boyun germe ameliyatı.

Dilerseniz, sadece gıdı küçültme ameliyatı yaptırmak yerine Burun Estetiği Ameliyatı veya Yanak Estetiği Ameliyatı gibi yüzünüze yapılan diğer estetik ameliyatları da birlikte yaptırabilirsiniz.

Gıdı küçültme operasyonu yaptırmadan önce mutlaka uzman hekimlerden fikir almalı ve size en uygun olan ameliyat şekline karar vermelisiniz. Duruma göre alternatif tedavi yöntemleri olan ameliyatsız gıdı aldırma yöntemleride deneyebilirsiniz.

Boyun Germe Ameliyatı ile Gıdı Aldırma

Gıdı Ameliyatı

Gıdı estetiği veya boyun bölgesindeki kırışıklıklardan kurtulmak için uygulanan boyun germe ameliyatı da bir çok estetik ameliyat gibi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Genellikle yüz germe ameliyatının devamı olarak uygulanır. Yani yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılırsa daha genç bir görünüm ortaya çıkar. Ancak bazen kırışıklık yada sarkmalar sadece boyun bölgesine aittir. Bu durumda da sadece boyun germe ameliyatı uygulanır.

Bir çok estetik ameliyatta olduğu gibi boyun germe ameliyatında da iz kalma durumu vardır. Fakat iyi bir planlama ile bu izler profesyonelce saklanabilmektedir.

Liposuction ile Gıdı Küçültme

Liposuction ile Gıdı Aldırma

Çene altından liposuction ile gıdı aldırma ameliyatı, en fazla orta yaşlardaysanız, boyun bölgenizde sadece yağ fazlalığı varsa ve gıdık bölgenizde aşırı sarkmalarınız yoksa boyun bölgesine liposuction uygulaması yapılarak gıdı küçültme yapılabilir.

Yaklaşık 45 dk ile 1 saat arasında süren bu ameliyattan sonra hastalar en fazla 2 veya 3 gün içerisinde normal hayatına dönebilmektedir. Hatta gıdık bölgenizde biriken yağ oranınıza göre bu ameliyatın süresi 30 dk bile olabilir. İz bırakmayan ve iyileşme süreci kısa olan bu yöntem ile boyun altında birikmiş yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gıdı için yapılan liposuction sonrası, bollaşan derinin tekrar sıkılaşması ve yerine oturması için 2 – 3 gün boyunca korse takılması gerekmektedir.

Liposuction hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Liposuction – Vakumla Yağ Çekme Ameliyatı – Yağ Aldırma başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var.

Liposuction ile gıdık aldırma işleminde sarkıklık yada deride katlanma varsa, liposuction’a ek olarak kas, uygun bir şekilde dikilir ve sarkan derinin gerginleşmesi sağlanır.

Platismal Bantlara Plikasyon

Gıdı Estetiği

Gıdı ve boyun estetiği ameliyatlarında sıklıkla kullanılan bu işlemde boyun bölgesindeki kaslar birbirinden ayrılmış ve iki ayrı bant şeklini almış, ancak gıdı bölgesinde aşırı derecede bir deri sarkması yoksa, hastaya çenenin hemen altından girilerek yapılan bir ameliyat gerçekleştirilir. Bu işleme Platismal Bantlara Plikasyon ameliyatı denir.

Bu ameliyat ile plastima adı verilen boynumuzu saran kasların bir miktarı alınır. Daha sonra bu kaslar birbirlerine yaklaştırılarak tekrar dikilir. Bu sayede gıdık bölgemiz daha bir gergin olur. Gıdı estetiği olan bu ameliyat yaklaşık 1 saat sürmekte ve hasta 2 ila 3 gün içerisinde normal hayatına dönebilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu ameliyat ile çene altına 4 – 6 cm uzunluğunda bir kesi yapılır ve ince bir iz kalır.

Ameliyatsız Gıdı Aldırma

Ameliyatsız Gıdı Aldırma

Gıdı eritmek yada aldırmak için estetik ameliyatı, doğal yöntemler ve gıdı eritme egzersizlerine alternatif olarak başka tedavi yöntemleri de mevcut. Ameliyatsız olarak yapılan alternatif tedavi yöntemleri ile çene altınıza bir kesi uygulaması yapılmıyor ancak sonuç almak için sabırlı bir şekilde beklemeniz gerekiyor ve bu bekleme süreci yaklaşık 2 – 3 ay gibi bir süre olabiliyor.

Sizin için en uygun tedavi yöntemi uzman hekiminiz tarafından belirlenecek olup, ameliyatsız ve iz kalmadan sonuç almak istiyorsanız ameliyatsız gıdı aldırma yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Ameliyatsız Gıdı Eritme Yöntemleri

 • Vshape (Ameliyatsız Yüz Germe ve Gençleştirme)
 • Cool Sculpting (Soğuk Lipoliz)
 • Zeltiq CoolMini – Soğuk Lipoliz yöntemi ile aynıdır.
 • Ultra Lifting HIFU Sistemi
 • İp yöntemi ile ameliyatsız gıdı gerdirme
 • Deoksikolik Asit içeren ilaçlar ile gıdı yağlarını eritme
 • Yüz mezoterapisi ile gıdı yok etme

Ameliyatsız gıdı aldırma yöntemleri seans seans yapılmakta ve yağ oranının fazlalığına göre seans sayısı ve süresi belirlenmektedir. Bazen tek seansta gıdı eritme işlemi yapılırken bazen bir kaç seans uygulama yapılması gerekebilmektedir.

Vshape Yöntemi ile Gıdık Gerdirme

Vshape ile Gıdı Estetiği

Ameliyatsız yüz germe ve gençleştirme yöntemi olarak kullanılan Vshape, aynı zamanda gıdık germe ve kırışık giderme uygulamalarında da kullanılıyor. Cerrahi işleme ihtiyaç duyulmadan istenilen sonuçların elde edilmesini sağlayan bu tedavi yönteminde boyun bölgeniz sıkılaşır ve kırışıklıklar giderilir.

Aşağı yukarı 20 dk ile 30 dk arasında süren seansları ile acı duymadan çene altınızdaki fazla yağ ve kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Vshape ile gıdı eritme uygulamasının yapılması gereken seans sayısı, yağ oranı ve kırışıklara göre belirlenmektedir. Uygulanan her seanstan sonra değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Yüz germe işlemi ile birlikte yapıldığı için gençleşme oranınız daha yüksek olacaktır. Ayrıca yüz yada çene altınızda gıdık gerdirme işlemi sırasında herhangi bir iz kalma riski kalmaz.

Cool Sculpting (Soğuk Lipoliz)

Soğuk Lipoliz İle Gıdı Gerdirme

Soğuk lipoliz (Cool Sculpting) yöntemi ameliyatsız bir bölgesel incelme yöntemidir. Zeltiq CoolMini ile soğuk lipoliz yöntemi aynı uygulamalardır. Vücudumuzun her alanına uygulanabilecek şekilde yapılmış başlıkları olduğu için gıdı gerdirme uygulamalarında da ameliyatsız yöntem olarak tercih edilmektedir.

Soğuk lipoliz  yaygın olarak yağlanma olan ve obez tanılı hastalar dışında karın, gıdı, kalça, bel, bacak, sırt ve kollarda yağ kaynaklı tüm bölgesel incelme tedavilerinde kullanılabiliyor.

Soğuk lipoliz yönteminin amacı çene altımızda bulunan yağları -11 derece soğuklukta dondurmak. Bu sayede donmuş yağ hücrelerinin ölmesini sağlamak.

Donmuş yağlar zamanla o bölgeden gider ve yaklaşık 2 – 3 ay sonra çene altınız gergin bir duruma geçer. Soğuk lipoliz yöntemi zaman ve sabır gerektiren bir yöntemdir.

Ultra Lifting HIFU Sistemi

Ultra Lifting HIFU ile Gıdı Gerdirme

Ultra Lifting HIFU, medikal bir cihaz ile gerçekleştirilen gıdık yani boyun gerdirme yöntemidir. Ultrasonik ses dalgalarından faydalanılarak yapılır, cerrahi bir işlem değildir. Boyun bölgesi, çene altı veya kulak arkası bölümüne ameliyat kesisi uygulanmaz. 30 dakika gibi çok kısa sürede tamamlandığı için hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Uzman doktorunuzun muayenesi ile yağ ve kırışıklık oranınız tespit edilir ve size uygulanacak Ultra Lifting HIFU seans sayısı belirlenir. Ultra Lifting HIFU sistemi ile ultrasonik gıdı gerdirme işlemi hastanın özelliklerine göre 1 ile 3 yıl arasında etkisi korur. Çene altınızdaki kırışıklık veya sarkmalar fazla ise,  bu yöntem genellikle uygulanmaz. Ultrasonik ses dalgalarının kişiye hiçbir zararı yoktur ve herhangi bir yan etki görülmez.

İp Yöntemi ile Ameliyatsız Gıdı Gerdirme

İp Yöntemi ile Ameliyatsız Gıdı Gerdirme

İp Yöntemi ile Ameliyatsız Gıdı Gerdirme Nasıl Yapılır? Zaman hızla akıp gidiyor ve etkilerini yüz ve boyun bölgemizde bırakıyor. Bu etkileri ameliyatsız olarak ip yöntemi ile olarak ortadan kaldırmak mümkün. Hatta bu yöntem, son zamanların yüz güldüren ve mucizevi yöntemi olabilir.

Yüzün alt kısmına ve gıdı bölgesine organik iplikler yerleştirme yolu ile sarkma yada kırışıklık olan bölgedeki elastikiyet kaybı yok edilebiliyor. Bu sayede 5 – 7 yıl arasında gençleşme sağlamak mümkün.

Genel yada lokal anestezi yerine krem ile uygulanan anestezi ile 20 dakika kadar bekledikten sonra uygulama yapılıyor. İp ile ameliyatsız gıdı gerdirme işleminde hasta hiç bir şekilde acı hissetmiyor.

Gıdı Yağlarını Eriten İlaç

Gıdı Eritmek İçin İlaç

Gıdı yağlarını eriten ilaçlar var mı? Deoksikolik Asit içeren ilaçlar ile gıdı yağlarını eritmek için kullanılmaya başlandı. Ameliyatsız gıdı eritme yöntemleri olarak kullanılan bu ilaçlar uzman doktorunuz uygun görürse kullanılıyor.

Gıdı eritmek için yağ eritici ilaç (Kybella) çok ince iğneler ile çene altındaki yağların içine küçük miktarlarda enjekte edilmektedir. Tek seferde uygulanan enjeksiyon sayısı 50’yi bulabilmektedir. İğneler genellikle çok az acı verdiğinden anestezi uygulamasına gerek duyulmaz ve poliklinik şartlarında veya muayenehanelerde yapılabilir.

Tedavi sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir. Gıdı yağlarını eritmek için uygulunan ilaç tedavisinin etkili olabilmesi için birer aylık aralar ile 2 ile 6 defaya kadar tekrarlanması gerekebilmektedir.

Yüz Mezoterapisi ile Gıdı Yok Etme

Yüz Mezoterapisi ile Gıdı Yok Etme

Yaşlanma, fazla kilo veya genetik yapıdan dolayı sadece yüz değil, dekolte ve boyun bölgemiz yani gıdı bölgemizde etkilenir. Oluşan bu gıdı bizim yaşımızı ele verir. İşte daha genç görünmek için yapılan yüz mezoterapisi aynı zamanda gıdı yok etmek için de kullanılıyor.

Ayrıca yüz mezoterapisi ile gıdık yok etme ile cildinize bakım yapmak, yaş almanın getirdiği olumsuzlukları silmekte mümkün.

Bu yöntem ile ameliyatsız ve etkili gıdı küçültme sağlanabilmektedir. Mezoterapi ile çene altında biriken fazla yağ dokusunun azaltılması, gevşeyen cilt dokusunun sıkılaştırılarak kırışıklıkların azaltılması etkileri elde edilir.

Gıdık mezoterapisi yaklaşık 2 haftada bir yapılan 6 seanslık bir ameliyatsız tedavi yöntemidir. Mezoterapide, özel karışımlar, özel enjektörler yardımıyla sadece gıdı bölgesine enjekte edilir. Bu hazır kokteyl cildin içine ve cildin hemen altına 10 – 15 dakika gibi kısa sürede uygulanır. Gıdık mezoterapisi uygulanırken hafif bir yanma ve kızarıklık gelişebilir. Buz uygulaması ile cilt rahatlatılarak hasta konforu sağlanır.

Gıdı Eritme Egzersizleri

Gıdı Eritme Egzersizleri
Gıdı Eritme Egzersizleri ile Gıdı Sarkmasından Kurtulun!

Belirli bir yaştan sonra ciltte sarkmalar olur. Gıdı sarkması durumu da bunlardan birisidir. Ancak gıdı sarkması gibi cildimizde oluşan sarkmalardan egzersizler ve doğru beslenme ile kurtulmak yada bu durumu yavaşlatmak mümkün. Ayrıca yaşlanma hızını yavaşlatmak ve daha genç görünmek için size faydalı olabilecek Genç Görünmek İçin En Etkili ve Kolay 10 Basit Yol başlıklı yazımıza veya Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 10 Etkili Yol başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tüm egzersizlerde olduğu gibi gıdı eritme egzersizleri yapmadan öncede boyun bölgemizin ısınmasını sağlamamız gerekiyor. Aksi takdirde istenilen verim alınamaz. Ayrıca bu egzersizi sabah saatlerinde ve oturarak yapmanıza fayda var.

6 Basit Egzersiz ile Gıdı Eritme

 1. İlk önce kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir yere dik bir şekilde oturun. Başınız tam karşıya baksın ve boynunuz dik dursun. Bu şekildeyken başınızı sırası ile 10 kere sağa, ve 10 kere sola çevirin. Daha sonra 10 defa sağdan sola ve 10 defada soldan sağa doğru çevirin. Bu hareketi 20’şer defa yapıyoruz ve ardından boynumuzu dinlendiriyoruz. Bu hareket ile gıdı bölgemiz ve yüz bölgemizdeki kan akışını hızlandırıyoruz.
 2. Gıdı eritme egzersizlerinden biriside çenemizi öne doğru çıkartmak. Bu hareketi hem oturarak hemde uzanır durumda yapabilirsiniz. Başınızı rahat olacağınız bir şekilde geriye doğru yaslayın ve ardından çenenizi çıkarabildiğiniz kadar öne çıkarın. Boyun bölgenizde yanma hissi olana kadar devam edin ve yanma hissedince bırakın. Buradaki amaç hem kan dolaşımını hızlandırmak hemde boyun bölgesini gerginleşmesini sağlamak.
 3. Gıdı eritme egzersizleri olarak bilinen bir diğer yöntem de gıdı bölgesini sıkmaktır. Bunu elinizle yada herhangi bir şeyle değil boyun kaslarınızı sıkarak yapacaksınız. Boyun kaslarınızı sıkabildiğiniz kadar sıkın ve 20 saniye bekleyin. Bu işlemi gün içerisinde istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.
 4. Gıdı eritme yöntemleri 2. madde de yer alan hareketi tekrar ediyoruz. Ancak bu sefer gıdı eritme egzersizini yaparken ağzımızı açıp kapatıyoruz. Bu şekilde 6 kez tekrar ediyoruz ve daha sonra 30 saniye dinleniyoruz. Bu egzersizi yaparken boynumuzun gergin olması gerektiğini unutmayın.
 5. Elinizi yumruk şeklinde yapın ve tam olarak çenenizin altına yerleştirin. Yumruğunuzu yerleştirdikten sonra ağzınızı açıp kapatın. Dikkat ederseniz çenenizin, yumruğunuzu ittiğini hissedeceksiniz. Bu hareket ile alt çene kaslarınız güçlenecek ve kan dolaşımı artacaktır.
 6. Kan dolaşımını arttırarak gıdı eritme egzersizi yapmak için belkide en kolayı olan bir egzersizde gıdı bölgenizi hafifçe tıpışlamak. Başınızı arka tarafa doğru iyice götürün ve boynunuzun gerilmesini sağlayın. Ardındın elinizin dışı ile seri ve hafif bir şekilde gıdınıza vurun. Bu işlemi aklınıza geldikçe 3 – 5 dk boyunca uygulayabilirsiniz.

Gıdı eritme egzersizleri yaparken unutmamanız gereken tek şey yanma hissidir. Yanma hissi olmadığı sürece yaptığınız egzersizden verim alamazsınız. Egzersiz ile gıdı eritme yaparken sabırlı olmalısınız.

Doğal Yöntemler ile Gıdı Eritme

Doğal Yöntemler ile Gıdı Eritme

Sarkmış gıdı yada kırışmış boyun bölgesinden kurtulmanın bir diğer yolu da doğal yöntemlerdir. Doğal yöntemler ile gıdı küçültme yada eritme yapabilirsiniz. Doğal yöntemlerin en başında gıdı egzersizi gelir. Diğer tüm doğal yöntemler ile birlikte gıdı egzersizleri de uygulanırsa daha hızlı ve kesin çözümler alınabilir.

Doğal yöntemler bilindiği gibi sabretmesi zor ve uzun zaman sonra sonuç veren yöntemlerdir. Uygulaması sabır gerektirse de hem sağlıklı, hem ucuz hemde adı üstünde doğaldır. Ayrıca gıdı küçültme egzersizlerini hemen hemen her yerde uygulamanızda mümkün.

Doğal yollar ile gıdı eritme yöntemlerinin başında gıdı egzersizleri gelir demiştik. Egzersizlerin hemen ardından Limon ile Gıdı Eritme işlemi gelir ve son derece etkili bir yöntemdir.

Limon ile Gıdık Eritme

Limon ile Gıdık Eritme

Limon ile gıdı eritme nasıl yapılır? Hemen hemen her doğal yöntemde adını sıkça duyduğumuz, C vitamini deposu olan limon, gıdık eritme ile de karşımıza çıkıyor ve her derde deva olma yolunda hızla ilerliyor. Evet doğru okuyorsunuz. Limon ile gıdık eritmek mümkün. Limon ile gıdı eritmek için ihtiyacımız olan tek şey de limon. Hemen nasıl uygulayacağınızı anlatıyorum.

İhtiyacımız olan 1 adet limonu 4 eşit parçaya bölelim. Bu 4 parça bizim 4 günlük bakım ihtiyacımızı karşılayacak. Uygulaması da oldukça basit. İlk önce başınızı ve boynunuzu tamamen dik tutun ve daha sonra başınızı çekebildiğiniz kadar geri doğru çekin. Gıdık bölgenizin geriye doğru iyice gerilmesini sağlayın. Daha sonra 4 eşit parçaya böldüğünüz limonun 1 parçasını alın ve gergin durumda olan boynunuza masaj yaparak ve hafifçe bastırarak sürün. Ne kadar uzun süre masaj yaparsanız o kadar etkili olacağını unutmayın.

Limon ile masaj yaptıktan sonra gıdık bölgenize sürmüş olduğunuz limonun kuruması için 20 dk bekleyin ve daha sonra yıkayın. Bu işlemden sonra gıdık bölgenizin gerildiğini hissedeceksiniz.

Sumak, Sabun ve Yumurta ile Gıdık Eritme Maskesi

Sumak, Yumurta ve Sabun ile Gıdık Eritme

Doğal yöntemler içinde yumurtada da olmazsa olmazlarımızdan. Güzellik uzmanı Suna Dumankaya‘nın bir tarifi olan Sumak, sabun ve yumurta akı ile gıdık eritme nasıl yapılır bakalım.

Malzemeler

 • 1 adet Yumurtanın Akı
 • 2 Kaşık Sumak
 • 1 Kalıp Beyaz Banyo Sabunu

Uygulanışı

Gıdık eritme maskesini hazırlamadan önce beyaz sabunu ince ince rendeleyin. Ardından da yumurta ve sumakla karıştırıp ince bir bez içine koyun. Bu tülbent olabilir. Tülbenti üstten bağlayacak biçimde çenemize sarıyoruz. Bu şekilde karışım ile ne kadar çok süre beklerseniz o kadar iyidir. Haftada en az 3 defa uygulanmasında fayda var. Dilerseniz bu karışıma 1 kahve fincanı kadar menengiç kahvesi de ekleyebilirsiniz.

Patates ve Bal ile Gıdı Eritme

Patates ve Bal ile Gıdık Yok Etme

Patates ve Bal ile Gıdık Eritme Nasıl Yapılır? Gıdık yok etmek için bir gıdık yok etme tüyosu daha. Mucizevi besinlerden birisi olan bal ile gıdı eritme maskesi yapmak mümkün.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta beyazı
 • 1 büyük boy patates püresi
 • Yarım yemek kaşığı bal

Yapılışı

Karışımı tek bir kap içerisinde toparladıktan sonra gıdı ve boyun bölgesine masaj yaparak uygulayın. Haftada 1 veya 2 kez kullanması gerekmektedir. Aylık olarak bakıldığı zaman ise gözle görülür sonuçlar alacağınızgıdı eritme maskesi, etkileşimi de sizlere kesin bir çözüm ile sunacaktır.

Bir Cevap Yazın