Ertesi Gün Hapı ile Hamilelik Önlemek Mümkün Mü?

1 Yorum

Ertesi gün hapı ne işe yarar? Korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra gebelik yada hamilelik oluşumunu önlemek için kullanılan ilaca ertesi gün hapı yada ertesi sabah hapı denir.

Acaba hamile kalmış mıyımdır, hamile kalır mıyım gibi endişeler yaşamana engel olmak için kullanabilirsin. Bu haplar hamile kalmamak için kullanılan kadın korunma yöntemlerinden birisidir. Ancak doğum kontrol yöntemleri arasında yer almazlar.

Ertesi gün hapı işe yarar mı? Güzel bir cinsel ilişkiden sonra ertesi sabah hapı alınarak hamilelik oluşumu büyük ölçüde engellenebilir. Koruma oranı yaklaşık %70 – %98 dir. Her yüz kadından 2 yada 3’ü yine de hamile kalabilir. Yani ertesi gün hapı kullandıktan sonra hamile kalabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapları gebelik oluşumunu engelleyen ilaçlar olarak bilinirler. Ertesi gün hapı kullanımı cinsel ilişkiye girdikten sonra en geç 72 saat yani 3 gün içerisinde kadın tarafından kullanılması gerekmektedir. Ne kadar erken kullanılırsa etkisi o kadar fazla olacaktır.

Gebelik engelleme yöntemleri için kullanılan bu ilaç çeşitli markalarda üretilmektedir. Marka marka kullanımı değişmektedir. Genellikle 2 adet ve 4 adet olacak şekilde satılırlar. Bazı markaların etki süresi 120 saate kadar yani 5 güne kadar çıkmaktadır.

Hamilelik sonlardırmak için ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar çok olacaktır.

Ertesi sabah hapı kullanımı markadan markaya değişmektedir. En yaygın kullanılanımı 2 adet hap içeren 12 saatte bir içilmesi gereken haptır. Aldığınız ilacın kutusunun içindeki prospektüste  bir seferde mi kullanılacağı, yoksa 12 saat arayla mı içilmesi gerektiği yazmaktadır. Aksi takdirde eczane size bilgi verecektir.

Ertesi Gün Hapı Kesin İşe Yarar Mı?

Ertesi gün hapı işe yarar mı? Ertesi gün hapı hamileliği önler mi, hamilelik sonlandırıcı ilaç olarak kullanılan ertesi gün hapları %70 – 95 oranında işe yaramaktadır. Yani kesin bir koruma sağlar denemez.

Yalnız ilacın etkili olabilmesi için 72 saat içerisinde almak gerektiği unutulmamalıdır. Ne kadar erken alınırsa ertesi gün hapı etkisi o kadar çabuk olacaktır.

Ertesi gün hapı dış gebelik yaparmı? Ertesi gün hapları dış gebelik riskini önlemez. Dış gebelik riski her zaman için devam edecektir. Bu hapların ayrıca dış gebelik yapma etkisi yoktur. Yani ertesi gün hapı dış gebelik yaparmı diye merak ediyorsanız yapmaz. Fakat dış gebelik riski her zaman için vardır.

Ertesi Sabah Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı yan etkileri var mıdır? Her kimyasal ilaç gibi gebelik önlemek için kullanılan ertesi sabah haplarının da yan etkileri vardır. Ertesi gün hapı yan etkileri ne zaman başlar, kaç gün sürer, ne zaman geçer bilmende fayda var. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra ne gibi yan etkiler olur bir bakalım.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra adet düzensizliği yapması bilinen en yaygın yan etkisidir. Bir ay içerisinde 3 – 4 defa adet olmanıza neden olabilir.

Kusma, bulantı yada düzensiz adet kanaması bilinen yan etkileri arasındadır.

Yan etkileri ilacı kullandıktan sonra başlar ancak bir kaç gün içerisinde geçmesi beklenir. Adet düzensizliğiniz bir yada iki ay kadar devam edebilir. Yan etkileri eğer şiddetli olursa uzman bir doktora görünmenizde fayda var.

Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir?

Ertesi gün hapı zararlı mı? Evet her kimyasal ilaç gibi ertesi sabah haplarının da zararları var. Hamilelik önlemek için ertesi gün hapı kullanmak kadınlarda adet bozukluğuna neden olur. Bu en başta yer alan zararıdır.

Ertesi gün haplarının zararları arasında göğüslerde hassasiyet oluşması da yer almaktadır. Hapı kullandıktan sonra 2 –  3 gün içerisinde bu hassasiyetin geçmesi beklenir.

Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, karın ağrısı ve halsizlik gibi zararları da vardır. Ancak genellikle bu belirtilerin hepsi ilacın kullanılmasından bir kaç gün sonra kendiliğinden geçer. Aksi durumlarda uzman hekiminiz ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Düşük Hapı Değildir!

Ertesi sabah hapları asla ve asla düşük için kullanılan ilaçlar arasında yer almazlar. Yani düşük hapı değildir.

Hali hazırda oluşmuş bir gebeliği önlemek için kullanılmazlar. Ertesi gün hapları yumurtlama zamanını öteler. Yani yumurtlamayı erteler ve spermin döllenip rahme yerleşmesine engel olur.

Neden Kullanılır?

Ertesi gün hapı genellikle diğer doğum kontrol yöntemlerinin etkisiz kaldığı zamanlarda kullanılır. Yani prezervatif yırtılması yada çıkması, geri çekememe, doğum kontrol hapı kullanımının unutulması veya tecavüz gibi durumlarda kullanılır.

Ertesi sabah hapları hamilelikten korunma yöntemlerinden birisidir ancak doğum kontrol yöntemi değildir. Uzun süreli ertesi gün hapları kullanılmamalıdır. Sürekli ertesi gün hapı almak kadında hormonal dengesizliklere yol açabilir. Ayrıca ilacın etkisi de azalacaktır.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı Ne Kadar?

Ertesi gün hapları ortalama 50 TL gibi bir fiyata satılıyor ve eczanelerden reçetesiz olarak alınabilir. Ertesi gün hapı fiyatı marka marka değişmektedir. Fakat 50 TL gibi bir fiyatı vardır.

Doğum Kontrol Yöntemi Değildir!

Hamile kalmamak için kullanılan ilaçlar arasındadır fakat bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çünkü doğum kontrol yöntemleri sürekliliği olan yöntemlerdir. hem kadın hem erkek için sağlık sorunları yaratmaması gerekir. Ayrıca maliyeti de uygun olmalıdır.

Her cinsel ilişkiden sonra ertesi gün hapı fiyatı olan 50 TL ödemek maliyetli olacaktır. Doğum kontrol hapları, prezervatif yada spiral taktırmak maliyet açısından daha uygun olacaktır. Yani ertesi gün hapı fiyatı ile diğer korunma yöntemlerinin fiyatlarının karşılaştırılması ile çıkan sonuçta, ertesi gün hapı fiyatı daha fazla olduğunu görülür.

Ertesi gün hapları kadın sağlığı içinde riskli olabilmektedir. Adet döngüsü alt üst olur. Bir ay içerisinde 3 – 4 defa regl olabilir. Adet sancısı bitmek bilmez. Hem maliyetli hemde ağrılı bir korunma yöntemidir. Eğer adet sancısına ne iyi gelir merak ediyorsan Adet Sancısı 5 Basit Yöntem ile Nasıl Geçer? başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Merak Edilenler – Soru Cevap!

Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen tüm sorular ve cevaplarını senin için bir araya getirdik.

Ertesi Gün Hapı - Soru Cevap

Ertesi gün hapı dış gebelik yapar mı?

Bu haplar tek başına dış gebelik yapmaz. Dış gebelik riski her zaman için doğamız gereği vardır. Dış gebelik oluşması bu haplardan kaynaklanır şeklinde bir ön yargı olmamalıdır.

Hamile Kalır mıyım?

Evet. Ertesi gün hapı kullansanız dahi hamile kalma riskiniz her zaman için vardır.

Ertesi gün hapı işe yarıyor mu,  faydası var mı, güvenli mi?

Ertesi gün hapı %70 ve üstü koruma sağlıyor. Yani gebelik oluşmasını engelliyor. Dış gebelik riski her zaman için devam edecektir.

Ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır?

Adet kanaması beklenilen zamanda ve beklenilen miktarda ise ertesi gün hapı işe yarıyor demektir.

Ertesi gün hapını ne zaman kullanmak gerekir?

Cinsel ilişkiye girdikten sonra ilk 72 saat içerisinde ertesi gün hapının kullanılması gerekmektedir. İlişkiye girdikten ilaç ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar fazla olur.

Kanama Yapar mı, Kahverengi Leke Olur mu?

Ertesi sabah hapı kullanımından sonra kanama veya kahverengi lekeler görülebilir. 2-3 gün içinde geçmesi beklenir.  Yani ertesi sabah hapından sonra kanama olması normal.

Emzirmeye Engel mi, Bebek emziren kadınlar ne yapmalı?

Ertesi sabah hapları bebek emzirmesine maalesef engel olabiliyor. Hormon bazlı ilaçlar olduğu için 3 gün ile 1 hafta arasında bebek emzirmeniz iyi olmayabilir. Bu konuda uzman doktorunuz ile iletişime geçmenizde fayda olabilir. Bebeğe zarar vermek istemezsiniz sanırım.

Ertesi gün hapları önceden kullanılır mı?

Cinsel ilişkiden önce ertesi sabah hapı kullanmanın hiç bir faydası yoktur. Bu bir korunma yöntemi değildir. Kondom kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ertesi gün hapı yerine doğum kontrol hapı kullanılır mı?

Doğum kontrol hapları ile aynı etkiye sahip değillerdir. Doğum kontrol hapları cinsel ilişkiden önce ve düzenli olarak kullanılması gereken haplardır. Ertesi gün hapları ise cinsel ilişki sonrası hamilelik riskini en aza indirmek için kullanılır. Yani doğum kontrol hapı yerine ertesi gün hapı kullanılmaz.

Ertesi gün hapı hangi sıklıkta kullanılabilir?

Yılda en fazla 3 veya 4 defa kullanılması tavsiye edilir. Aksi takdirde hormon dengenizi alt üst edebilir.

Hamileyken ertesi gün hapı kullanmak bebeğe zarar verir mi?

Hayır. Ertesi gün Hapları mevcut gebeliğinizi hiç bir şekilde sonlandırmaz.

Ertesi gün hapı ve doğum kontrol hapı birlikte kullanılır mı?

Hayır. Ertesi sabah hapları hormon seviyesi yüksek haplardır. Aynı anda kullanılmaması gerekir. Ancak tekrar adet gördükten sonra doktor kontrolünde doğum kontrol hapı kullanımına başlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

1 Yorum

  1. Ertesi gün hapı nedir başlıklı yazınızdan çok şey öğrendim teşekkürler.