Diyet Nedir? Neden Yapılır?

Yorum Yap!

Diyet Nedir?

Diyet , belirli süre aç kalıp istediğiniz kiloya ulaşıp sonrasında homini gırtlak yemeye devam etmeniz değildir . Kendinize türlü türlü işkenceler edip açlıkla savaşıp acı çekmek hiç değildir. Sadece vücudunuza olması gerektiğinden fazla yüklediklerinizden kurtulmaktır. Vücudunuzun hak ettiği, olmak istediği kıvama getirmektir. Diyet Nedir sorusunun asıl cevabı, ömür boyu sağlıklı bir yaşam ve düzgün bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. 

DİYET NEDEN YAPILIR ?

Diyet, sağlıklı bir yaşam, düzgün bir beslenme alışkanlığı ve günümüz kadınlarının sıkça yaşadığı problemlerden olan kilo verme ile alakalı olarak yapılır. Bu sadece yediğimiz yiyeceklerin çeşitleri ve miktarlarını dengede tutmaktır.

  • Sağlıklı ve düzenli beslenmek için; Günümüzde bir çok hastalığın nedeni fazla kilolardan kaynaklanmaktadır. En başta sağlıklı bir yaşam için diyet yapmalıyız.
  • Zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak için; Zayıflamak için sağlıklı diyet listesi oluşturabilir ve bu listeye bağlı kalarak fazla kilolardan kurtulabiliriz.
  • Sağlımızı riske atmamak, iyi bir görünüm ve ideal bir kiloya sahip olabilmek, rahatça yürüyüp, özgürce nefes alabilmek için diyet yapmalıyız. Diyet yemekler ile sağlıklı bir yaşamın başlangıcını yapabiliriz.

Çoğumuzun bildiği bir gerçek var ki kimi zaman diyetler sanıldığının tam aksine bazen daha fazla kilo almamıza sebep olabiliyor. Peki diyetler neden işe yaramıyor? Doğru bildiğimiz yanlışlar neler?

Diyet Nedir
Her zaman sağlıklı zayıflama yöntemlerini tercih etmeliyiz.

DİYET HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ  

  • AÇ KAL ZAYIFLA : Halk dilinde zayıflamanın formülü yememekten geçer derler, değil mi? Yanlış. Aksine sağlıklı bir şekilde kilo vermek için hiçbir öğün atlanmamalıdır. Küçük porsiyonlar kullanarak, çeşitli besinler tüketerek sağlıklı bir beslenme alışkanlığı elde etmeliyiz. Aç kalmadan zayıflama yollarını denemeliyiz.
  • Zayıflama ilaçları ve  Zayıflama Çayları: Evet günümüz sorunlarından önemli bir yer teşkil eden şişmanlık bir hastalıktır. Ancak zayıflama ilaçları veya zayıflama çayları her bünyede aynı etkiyi göstermez ve sonuçları ciddi hasarlar doğurabilir. Bu tür ilaçlar ve ek takviyeler ancak doktor kontrolü altında alınmalıdır. Zayıflama ilaçlarını arayıp bulmak yerine evde sağlıklı diyet yemeklerini araştırmak, uygulamak her zaman için ilk tercihiniz olmalıdır.
  • 3 Beyazı hayatından çıkart oldu bu iş. (Un – Tuz – Şeker): Hayır tabiki de. Bilinenin tam aksine vücudumuzun bu üç beyaza da ihtiyacı vardır. Tamamen hayatımızdan çıkarmak yerine, yeme oranlarını doğru bir şekilde ayarlamamız gerekmektedir. Mesela yemeklerin tadına bakmadan tuz ilavesi yapmamalı, pasta, börek, ekmek, vb. hamur işlerinde beyaz un yerine tam buğday unu tercih edilmelidir.
  • Karbonhidratı hayatınızdan çıkartın : Bu çok büyük bir hatadır.
    Karbonhidrat içerikli yiyecekleri tamamen hayatımızdan çıkarmak insan vücudunun ihtiyacı olan karbonhidratı kandan çıkarmaya çalıştıkça kan şekerimiz düşmektedir. Ve vücudumuzda kaslarımızın içindeki karbonhidratları kullanmaya başlar. Buda vücudumuzda kas ve su kaybına neden olmaktadır. Zayıflamaya çalışan kişide kilo verdiğini düşünür aslında kaybolan vücudumuzdaki su ve kas kaybıdır.  

Evde Yapabileceğiniz Etkili Diyetler;

Evde yapabileceğimiz sağlıklı diyet yöntemlerini tercih etmeli, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gıdaları almalıyız. Unutmayın aç kalmak çözüm değildir ve mutlaka egzersiz yapın.

Bir Cevap Yazın