Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Yorum Yap!

Rinoplasti olarakta bilinen burun estetiği, burun görünümünü  değiştirmek için yapılan bir plastik cerrahidir.Burun estetiği ameliyatı operasyonları, Rinoplasti ameliyatı burun kemerinin veya burun ucuna şekil verebilir, burnunuzu küçültebilir veya büyütebilir, burun deliklerinizi küçültebilir, burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirir. Ayrıca sağlık sorunları olan soluk almamızda sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemleri giderir.

Burun Estetiği – Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Burun Estetiği, Rinoplasti burnun işlevsel ve estetik (görüntüsel) cerrahisine verilen isimdir. Bu ameliyatta hastanın yüz sekli ve kemik yapısının elverişliliği birlikte değerlendirilerek hasta ve hekim tarafından ortak bir fikir birliği sonucunda daha iyi bir görünüm ve işlev sağlanmaya çalışılır. Hiçbir zaman mükemmel bir burun taahhüt edilemez. Burnun fonksiyonlarını bozan durumlar düzeltilmeye çalışılır.
Ameliyatın Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından karşılanabilmesi için tıbbi gerekçenin “sağlık kurulu raporu” ile belirlenmiş olması gereklidir. Sağlık kurulu raporu olmadan yapılan Rinoplasti ameliyatlarının ücretleri; yürürlükte olan “Sağlık Uygulama Tebliğinde” belirlenmiş olan fiyatlar üzerinden, hasta tarafından ödenir.

Burun EstetiğiBurun Estetiği (Rinoplasti) Neden Yapılır?

Nefes almayı engelleyen burun kemiği sorunları, burun ucunun kaldırılması, burun deliklerinin küçültülmesi yada büyütülmesi vb. bir çok nedenden dolayı burun estetiği ameliyatı, rinoplasti ameliyatı yapılmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Genel veya lokal anestezi altında uygulanır. Septorinoplasti ve Açık Rinoplasti olarak iki şekilde yapılır. Açık ya da kapalı olarak adlandırılan bu kesi biçimlerine doktorunuz karar verecektir. Açık ameliyatta burnun ön kısmında nadiren çıplak gözle görülebilen bir iz kalabilir. Bu izin kalması bir doktor hatası değildir. Cilt tipinizle ilgilidir. Ameliyat süresi burnunuzun özelliklerine göre değişmekle birlikte 1–5 saat sürebilir. Doktorunuz sizde yapılması gereken müdahaleye göre burun kemiklerini kesebilir, törpüleyebilir, kıkırdak dokunun bir kısmını veya tamamını çıkarabilir. Uygun gördüğü yerlere kemik ya da kıkırdak parçalar ekleyebilir ve bu parçaları dikiş iplikleriyle ya da tıbbi yapıştırıcılarıyla tespit edebilir, burun içine tampon ya da tespit-destek malzemeleri koyabilir. Ameliyatın sonunda burnunuzun dışına bandaj ve alçı gibi örtücü işlemler yapabilir

Rinoplasti ameliyatı nasıl yapılır? Burun estetik ameliyatında açık ve kapalı olmak üzere iki metot uygulanmaktadır. Birtakım tetkikler yapıldıktan sonra ameliyatın nasıl yapılacağına karar verilir.

 • Açık Burun Estetiği Ameliyatı : Burnun iç ve dış bölümlerinde kesikler açılır. Daha sonra bu kesiklerden burunun iç kısımlarında bulunan kıkırdaklar düzeltilir. Basit cerrahi işlemlerde genellikle bu yöntem kullanılmaktadır. Özellikle burnun uç kısmındaki dezenformasyonlar açık burun estetiği ameliyatı metodu ile giderilir.
 • Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı: Bu ameliyatta ise burnun orta bölümündeki eğrilikler düzeltilir. Eğer nefes almayı engelleyen bir kemik veya et var ise kapalı burun estetiği ameliyatı ile törpülenir ya da alınır. Kapalı burun estetiği ameliyatı aynı zamanda izsiz burun estetiği ameliyatı olarak da bilinir.

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası, yani rinoplasti sonrası hemen taburcu olabilirsiniz ancak bir gece klinikte istirahat etmeniz de faydalı olabilir. Zannedilenin aksine bölgede ameliyat sonrasında büyük ağrılar olmaz. Ancak bu süreçte burnun hassas olacağını da belirtmek gerekir. Bir süre cerrah tarafından verilen bandı takmanız gerekebilir.

Burun estetiği sonrası, yani rinoplasti sonrası yanaklarda ve gözaltı torbalarında şişkinlikler olması normaldir. Bunlar vücudun müdahaleye karşı gösterdiği doğal semptomlardır. Bu semptomlar genellikle 15 gün içinde kaybolur ancak belli bir süre geçtikten sonra hâlâ mevcutsa mutlaka ameliyat olunan yere başvurulmalıdır.

 • Ameliyatınızdan sonra Söylenmedikçe sümkürmeyiniz. Gerektiği takdirde burnunuzu nazikçe kağıt mendil ile siliniz. Akıntı varsa kesilene kadar burun altındaki tamponu değiştiriniz. Burun içindeki tampona dokunmayınız.
 • Başınızı 2 veya daha fazla yastıkla yükselttiğinizde daha rahat uyuduğunuzu fark edeceksiniz. Bu pozisyon, burnunuzdaki yüzünüzdeki ameliyata bağlı şişkinliği azaltır.
 • Burun alçısı yerinde 5–10 gün kadar kalacaktır ve doktorunuz tarafından çıkarılacaktır. Bu alçıyla asla oynamayınız ve onu kuru tutunuz.
 • Kuvvetli çiğneme gerektiren veya uzun çiğnemeyi gerektiren gıdalardan kaçınınız. Günlük diyetinizde beslenmenizde 1 ay süreyle hafif bir tuz kısıtlaması yapmak gereklidir.
 • Normalden daha fazla istirahat ediniz. Spor veya cinsel ilişki gibi güç gerektiren faaliyetlerden 15 gün süreyle kaçınınız.
 • Dişlerinizi sadece yumuşak bir diş fırçasıyla kibarca hafifçe fırçalayınız. 10–14 gün boyunca aşırı veya uzun konuşmalardan kaçınınız.
 • Alçıyı ıslatmadan yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Duş yerine sadece vücudunuzun alt kısmını kapsayan banyolar yapabilirsiniz. Size yardım edecek kimse yoksa saçlarınızı bir hafta süreyle yıkamayınız.
 • Burun üzerindeki alçıyı ıslatmayınız.
 • Bir hafta boyunca kahkaha gibi aşırı yüz hareketlerinden kaçınınız. Güneş veya güneş banyolarından 6 hafta süre ile mutlaka uzak durunuz. Isı burnunuzda şişmeye yol açabilir.
 • Bir hafta boyunca önden veya arkadan iliklenen kıyafetler giyininiz. Bas üzerinden geçirilen dar olabilecek, tişört veya dik yakalı kazaklardan uzak durunuz.
 • Bir ay süre ile yüzmeyiniz. Çünkü yüzme sırasında yaralanmalar sık olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Sargıların alınmasından sonra burun, gözler ve üst dudakta biraz sislik ve renk değişikliği olabilir. Bu doğal bir seyir olup genellikle 2–3 hafta içinde kaybolur, tam olarak düzelmesi birkaç ay sürer.
 • En az 4 hafta boyunca burunuzun üzerine oturan numaralı veya güneş gözlükleri takmayınız. Daha sonra size burun üzerine baskı uygulamadan nasıl gözlük takılacağı gösterilecektir. Kontak lensler Ameliyattan 2-3 gün sonra takılabilir.
 • Doktorunuz burun üzerindeki sargı veya alçıyı çıkardıktan sonra; burun derisi nazik bir şekilde hafif bir sabun veya vazelinli cilt bakım losyonları ile temizlenebilir. Lütfen bu temizlik sırasında yumuşak ve dikkatli davranınız. Sargılar çıkarıldıktan sonra makyaj yapılabilir. Renk değişikliğini saklamak için çeşitli makyaj malzemeleri kullanabilir.
 • Taburculuk esnasında ameliyat sonrası tavsiyelere uyunuz, enfeksiyon bulguları, kanama veya kanama şüphesi gibi beklenmeyen durumlarda doktorunuza başvurunuz.
 • İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde önerdiği zamanda ve önerdiği sürede alınız.
 • Kontrol randevularınızı aksatmayınız.

Rinoplasti Ameliyatının Alternatif Tedavileri Ve Riskleri

Bilinen bir alternatif tedavisi yoktur.
Burnun iç kısmında yer alan bazı rahatsızlıklar, burunun dış kısmında cerrahiye gerek duyulmaksızın tedavi edilebilirler.

Rinoplasti Ameliyatı Uygulanmazsa Neler Gelişir?

Hiçbir sorun yaşanmayacağı gibi işlevsel bozukluklara bağlı sorunlar devam eder.

Rinoplasti ameliyatı PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ – KULAK-BURUN-BOĞAZ HASTALIKLARI uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı yaptırmadan önce uzman bir hekimden fikir almanızda fayda var.

 

Bir Cevap Yazın