Bebeklerde Pişik ve Mantar Belirtileri Karıştırılmamalı

Yorum Yap!

Bebeklerde pişik genellikle genital bölgelerinde yani bez bağlanan bölgelerinde olan lezyonlardır. Daha çok idrar ve dışkı ile teması olan bölgelerde oluşur. Yeni doğan bebekler çok hassas oldukları için sıklıkla belirtilen bölgede pişikler oluşabilmektedir.

Bebeklerde pişik neden olur?

Tüm bebeklerde pişik en az bir kere görülen bir durumdur. Özellikle fazla miktarda idrar ve dışkı yapmadan dolayı bebeklerde pişik olma olasılığı artar.

Bebeklerde pişik tedavisi nasıl olur?

Bebeklerde pişik tedavisi için öncelikle pişik olan bölgenin kuru tutulması gerekmektedir. Bebeğin altını ıslak mendiller ile temizlemeyi kesinlikle önermiyoruz. Duru su ile temizlemenizde fayda vardır.Kullanılan bezin sık sık değiştirilmesi pişik olan bölgenin kuru kalmasını sağlayacaktır. Pişik olan bölgenin idrar ve dışkıdan arındılması ve en önemlisi uygun bezlerin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca pomat ve pişik kremleri de kullanılabilir. Bu kremler pişik olan bölgeye idrar ve dışkının temasını engelleyecektir. Eğer pişik 3 günden fazla sürüyorsa burada aklımıza mantar enfeksiyonu getirilmelidir. Bu durumlarda tek başına pişik kremi yada pomat yeterli olmayacak ek ilaç takviyesi gerekecektir.

Bebeklerde Mantar Neden Olur ?

Aslında bebeklerde  mantar olma şansı çok yüksek değildir. Bebeklerde oluşabilecek mantarlar maya mantarları denen mantarlardır. Bunlarda bebeklerin pişik olmasından dolayı oluşan mantarlardır. Diğer tip mantarlar çok çok zor yerleşirler.

Bebeklerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Günümüzde mantarlar çok kolay tedavi edilen hastalıklar arasında yer alırlar. Eğer bebeğinizde 3 günden daha fazla süren pişik sorunu varsa mantar şüphesi ile uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Bebeklerde mantar tedavisi tek başına bebek kremi veya pomat ile yeterli olmayacaktır. Mutlaka uzman bir doktora başvurarak ek ilaç desteğinizi almanız gerekmektedir.

Bebeklerde pişik ile bebeklerde mantar birbiri ile karıştırılmaktadır. 3 günü geçen pişik, pişik olmayabilir. Bebek sağlığı için evde çözümler üretmek yerine doktorunuza başvurunuzda fayda vardır.

Bebeklerde pişik ve mantar oluşmaması için bez bağlanan bölgelerin kuru ve temiz tutulması çok çok önemlidir. Bebeklerde mantar oluşmasının asıl sebebi pişiktir. Pişik oluşmasının sebebi de idrar ve dışkıdır. Bebeklerimizin altları kuru ve temiz kalsın, yüzleri hep gülsün.

Bir Cevap Yazın