Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ve Neden Olur – Doğal Çözümler

2 Yorum Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusu yada diğer bir adı ile nefes kokusu halk dilinde kötü nefes olarak bilinir ve zaman zaman hepimizin başına gelmiştir.

Ağız kokusunun nedeni bir çok sebepten kaynaklanabilir. Kimi zaman kötü diş sağlığından yada sağlıksız beslenmeden dolayı kimi zamanda diğer sağlık sorunlarından dolayı ağız kokusu meydana gelebilir. Ama en yaygın nedeni genellikle, ağız bakımının yetersiz yapılmasındandır.

Diş aralarında, dilinizde ve diş etlerinizde biriken bakteriler kötü kokulara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda bu bakteriler, diş eti hastalıkları ve diş çürümesine de neden olur.

Ağzınızda kötü kokulara neden olan durumun kaynağını öğrenmeden nefes kokusu için ne yapılmalı bilmemiz mümkün değil. Bu yazımızda size faydalı olabilecek ağız kokusu nedenleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

Nefesimiz Neden Kokar?

Nefes kokusu neden olur? Ağız kokusuna neden olan sorunlardan bazıları kötü diş ve ağız bakımı, ağzımızdaki enfeksiyonlar, aşırı sigara ve alkol kullanımı, ağzımızın kuruması, tükettiğimiz yiyecek ve içecekler, gribal enfeksiyon veya diğer hastalıklar ve kullandığımız bazı ilaçlar ağız kokusuna neden olabilir.

Dilerseniz kötü nefes kokusuna neden olan bu sorunları tek tek inceleyelim.

Bakımsız Dişler ve Kötü Diş Sağlığı

Nefesimizin kokmasına neden olan problemlerin en başında belkide bakımsız dişler ve kötü diş sağlığı gelmektedir. Dişlerinizi günlük ve düzenli olarak fırçalamıyorsanız bu durum dişlerinizde ve diş etlerinizde bakterilerin oluşmasına neden olacaktır. Diş bakımının düzenli olarak yapılmadığında dolayı hem dişleriniz bakımsız olacak hemde nefesinizin kötü kokmasına neden olacaktır. Nefes kokusunun nedenleri arasında diş ve diş eti sağlığı büyük önem taşımaktadır.

Ağzınızdaki Enfeksiyonlar Ağız Kokusuna Neden Olur

Kötü nefes kokusu nedenleri arasında ağzımızdaki yara veya enfeksiyonlarda yer almaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları veya çürümüş dişler nefes kokusuna yol açan sebepler arasında yer alır. Diş ve diş eti bakımını düzenli bir şekilde yaparak kötü kokan bir nefesten kurtulmanız mümkün.

Sigara ve Alkol Kullanımı Nefes Kokusu Sebepleri Arasında

Sigara ve alkol her durumda zararlı olduğu gibi nefes kokusu yapan nedenler arasında yer alırlar. Bu kötü alışkanlıklar hem dişlerimizin sararmasına, hem sağlığımızın kötüye gitmesine hemde kötü ağız kokusuna neden olmaktadır.

Özellikle alkol nefes yolu ile ciğerden atıldığı için aşırı ağız kokusu oluşturur. Nefes kokusunu önlemek için alkol ve sigara tüketimini mümkünse hiç yapmamak mümkün değilse en aza indirmek gerekiyor. Nefes kokusu için sigara veya alkolü bırakmasanız dahi sağlığınızı düşünerek bu kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız da fayda var.

Ayrıca sigara ve alkol kullanımı kötü nefes kokusuna yol açmasının yanında diş ve diş eti hastalıklarına yakalanma oranınızı da yükseltiyor.

Ağız Kuruluğu Nefes Kokusuna Sebep Olur

Ağız kokusu nedenleri arasında ağız kuruluğu da gelmektedir. Tükürükler, ağzımızda kötü kokulara neden olan bakteri yada parçaları gidererek ağzımızın temizlenmesine yardımcı olur. Tükürük üretimi azaldığında bu duruma ağız kuruluğunun meydana gelmesine neden olur.

Ağız kuruluğu genellikle gece uyku sırasında meydana gelir. Ağzımızın kurumasının bir diğer nedeni ise tükürük bezlerimiz ve diğer sağlık sorunlarıdır. Eğer sürekli ağız kuruluğuna bağlı nedenlerden dolayı nefesiniz kokuyorsa uzman bir hekime başvurmanızda fayda var.

Bazı Yiyecek ve İçecekler Kötü Nefes Kokusu Yapar

Bu durumu bilmeyeniniz yoktur. Ağzımızın kötü kokmasına neden olacak yiyecek ve içerikler vardır. Bu yiyeceklerden uzak durarak kötü nefes kokusundan korunmak mümkün.

Ancak sırf ağız kokusu yapıyor diye de bu yiyecekleri tüketmemek olmaz. Soğan, sarımsak ve bazı baharatlar kötü ağız kokusu oluşmasının nedenleri arasında olabilir. Ancak soğan ve sarımsak doğal antibiyotiklerdir. Bu tür gıdaları ve yiyecekleri tüketirken toplum içine çıkmayacağınız zamanları tercih etmeniz hem sizi hemde çevrenizin rahatsız olmamasını sağlayacaktır.

Kullandığımız İlaçlar ve Bazı Hastalıklar

Evet doğru okudunuz. Kullandığımız ve ilaçlar ve bazı hastalıklar nefesimizin kötü kokmasının nedenleri arasındadır.

Örneğin; Kulak, burun veya boğazımızda oluşan enfeksiyonlar kötü koku üreten bakterileri harekete geçirdiği için ağzımızın kötü kokmasına neden olur.

Bazı ilaçlarda, ağız kurumasına neden olarak kötü nefese katkıda bulunabilir. Örneğin; Bazı kemoterapi ilaçları, sakinleştiriciler vb. 

Ağız kokusu nedenleri arasında en başta gelen sebepleri yukarıda anlatmaya çalıştık. Bakalım kötü nefes kokusunu önlemek için neler yapabiliriz?

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Nefes veya ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusuna evde çözüm bulmak aslında çok kolaydır. Ağız kokusu için bol su içmek, dişlerimizi fırçalayarak diş ve diş eti bakımımızı yapmak gibi basit yöntemler ile nefesimizin kokmaması için önlem alabiliriz.

Ağız kokusunu Önlemenin Yolları

  • Bol su için. Su tüketmek ağzını nemli tutacak ve ağzınızın kurumasını engelleyecektir.
  • Dişlerinizi Fırçalayın.  Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak , onlar için gerekli hijyen ortamını sağlayacaktır. Günde en az iki kere sabah akşam olmak üzere dişlerinizi fırçalayın. Yemek yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın, sonraya ertelemeyin.
  • Gargara Yapın. Gün içerisinde en az iki kere ağız bakım losyonları ile gargara yapıp, ağızınızdaki kötü kokuya sebebiyet veren bakterilerden kurtulun.
  • Düzenli olarak diş hekimin ize muayene olun. Diş sağlığınız ve ağız bakımınız için düzenli olarak diş hekimine kontrole gidin. Yılda en az iki kere proffsyonel bir diş temizliği yaptırın.
  • Sigara ve alkol tüketimini bırakın. Sigara içmek dişlerinizin lekelenmesini tetiklediği gibi diş etlerinizi zedeler ve kötü bir ağız kokusuna neden olur.
  • Yiyecek ve içeceklerinizin notunu tutun. Sorununuzu tetikleyen yiyecek ve içeceklerin ne olduğunu keşfedebilmek için yediklerinizin günlüğünü tutun ve sorununuzu neyin tetiklediğini bulun.
  • Sakız Çiğneyin.  Sakız çiğnemek ( şekersiz ) , yiyecek parçacıklarının ve bakterilerin yıkanmasına yardımcı olan tükürük üretimini uyarır ve canlı tutar.
  • Diş Hekimine Gidin. Size önerdiğimiz tüm bu önerilerden sonra problem ve şikayetleriniz hala devam ediyorsa bir diş hekimine görünüp , sorununuzun kaynağını bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum

  1. Faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık.