Adet Sancısı 5 Basit Yöntem ile Nasıl Geçer?

4 Yorum

Biz kadınların en büyük problemlerinden biri, hayatımızı kabusa çeviren adet sancısı dismenore nedir bir bakalım.

Adet Sancısı Nedir?

Genellikle regl döneminde kanamadan önce veya kanamanın yoğun olduğu günlerde hissedilen, karında, kasıklarda ve rahim bölgesinde meydana gelen kasılmalara bağlı oluşan ağrıya adet sancısı yada dismenore denir.

Bu ağrılar biz kadınların psikolojisine, genetik yapısına ve ağrı algısına göre değişkenlik gösterir.  

Bu yazıyı okuduğuna göre sanırım seninde bu konuyla ilgili ciddi sorunların var. Adet görmek her sağlıklı kadının hayatında var olan bir durumdur. Fakat sancılı geçen her adet dönemi bazen hayatımızı inanılmaz derecede katlanılamaz hale getiriyor. Hele ki birde mide bulantısı, bel ağrısı, yorgunluk, sinir ve huzursuzluk gibi durumlarda eklenince hayat çekilmez bir duruma giriyor. Yani seninde sancıların çok fazla ise yalnız değilsin.

Bilmelisin ki 2 tip adet sancısı var. Bunlardan biri yaşın gelipte ilk adet oluduğun dönemden beri yaşadığın sancılar, diğeri ise sonradan şiddeti artan adet sancıları. Eğer adet sancıların sonradan arttıysa bir uzman doktora görünmende fayda var.

Adet Sancısı Neden Olur?

Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların %60‘ının adet dönemlerinde kasılmalar ile birlikte yoğun ağrı hissettiği ve sinir, stres ve huzursuzluk yaşadıkları gözlemlenmiştir. Yaşanılan bu huzursuzluk ve ağrı elbetteki  kadınların güncel  yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir. 

Adet döneminde içeride kanamaların düzenli yani kontrollü atılabilmesi için rahim kasılır. Rahimin kasılmasından dolayı kan akımı ve oksijen azalır. Böylece adet sancısı meydana gelir. Bu kasılmalardan kaynaklı ağrılar her kadının başına gelir. Fakat kimilerinde çok hafif hissedilirken kimilerinde bu ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Çoğunlukla altta yatan herhangi bir sebep yoktur. Tedavi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Adet dönemi başlamadan önce ağrı kesici alınırsa daha etkili olur. Fakat bu konuda bilmen gereken bir şey var ki eğer adet dönemin 7 günden fazla sürüyor ve ağrıların her gün aynıysa, pedini  2 saatten aşağı daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyorsanız bir uzman doktora görünmende fayda var.

5 Basit Yöntem ile Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancılarını azaltmak için sana yardımcı olabilecek bir kaç öneride bulunalım. Bu öneriler ile adet sancıların biraz olsun hafifleyecektir. Adet sancısına ne iyi gelir merak ediyorsan okumaya devam et.

Adet sancısı için sıcak su uygulaması. Sıcak uygulaması rahimde kan dolaşımının hızlanmasına yol açacağı için ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olur. Bilim adamlarına göre 1 saate kadar koyduğunuz sıcak su torbaları ağrı kesicilerle aynı etkiye sahip. Bizzat denemiş birisi olarak bu şeyin nasıl bir rahatlık getireceğine şaşıracaksınız. Adet döneminde kasıklara sıcak su torbası koymak sakıncalı mı diye merak ediyorsan hiç bir sakıncası yok. 

Adet Sancısı için Su Tüketin. Normalde içmen gerektiğinden daha fazla su tüketmen gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü vücudumuz bu denli sıvı kaybı yaşarken, susuz kalması çok normaldir. Vücudumuza gerekli desteği su içerek vermeliyiz. 

Mutlaka ama mutlaka regl döngünüzü takip edin. Adet dönemini planlalamalısın. Bu senin için oluşabilecek şiddetli ağrıların önüne geçebilmeni sağlar. Adet döngünü takip ettiğinde bir gün öncesi alınan ağrı kesicilerin çok faydası olacaktır.

Kafeini azaltın. Yaptığımız araştırmalar sonucunda  kahvenin adet sancılarını arttığı söylenmektedir. 

Adet Sancınınız Çok Fazla ise Uyuyun. Adet döneminde genellikle hemen hemen her kadının uyku problemi yaşadığını biliyoruz. Bu uykusuzluk zaten gergin olan vücudumuzu daha da gerginleştirebilir ve hatta gün içerisinde sağlıksız kararlar almamıza sebep olabilir. Bu yüzden önemli konularda yanlış kararlar vermemek adına yatağınıza uzanın güzelce dinlenin.

 

Adet Sancısı Evlenince Geçer mi?

Adet sancısı nasıl geçer, maalesef evlenince adet sancıların geçmez. Ağrıların hafifleyebilir, azalabilir ama adet sancısı evlenince geçmez.

Doğumdan sonra adet sancısı geçer mi?

Bu soruya doğru cevap verebilmek için öncelikle adet sancısının sebebini bilmeniz gerekir. Adet sancısı nedir başlığında belirttiğimiz gibi adet sancısı tipleri 2’ye ayrılır. Eğer ağrınızın tipi yumurtlamadan kaynaklanıyorsa evet yumurtlama sürecinden kaynaklanan ağrılar olduğundan doğumda rahmin genişlemesiyle doğumdan sonra ağrılar hafifler.Başka sorunlardan kaynaklanan ağrılar ise doğumda geçmesi söz konusu değildir.

Adet Sanıcı için Ağrı Kesici zararlı mı?

Adet sancısı çekiyorsun ve ağrılarından kurtulman lazım. Mecburen ağrı kesiciler kullanmak zorundasın. Adet sancısı için buscopan gibi ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Ancak yukarı da belirttiğimiz gibi ağrılarının kaynağını öğrenmen için uzman bir doktora görünmende fayda var. Doktor kontrolünde ilaçlar almalısın. Doktorun belkide sana adet sancısı için buscopan yerine başka bir ağrı kesici önerebilir. Unutma çok ilaç kullanmak değil, doğru ilaç kullanmak sağlıklı olmanı ve ağrılarından kurtulmanı sağlayacaktır. Yani adet sancısı için ağrı kesici zararlı mı değil. Ama yerinde ve zamanında doğru ilaçları kullanırsan. Hiç bir zaman ilaç kullanımında aşırıya gitmemelisin.

Eğer ağrıların dayanılmaz bir hal alıyorsa hastanelerde bu durum için agrı kesici iğneler yaptırabilirsin. Hem bu sayede doktor kontrolünden de geçmiş olacaksın.

Bir Cevap Yazın

4 yorum

  1. melek

    Genellikle başlıca sebebi farkında olmadan vajinal bölgeyi üşütmektir. Örneğin soğuk suyla yıkamak gibi, lavaboda uzun vakit geçirmek gibi vs. Ağrılar için uzanıp yatmak iyi geldiği gibi, papatya çayı yapıp içeceksiniz, sonrasında ağrının geçtiğini göreceksiniz. Geçmiş olsun.

    1. Verdiğiniz bilgiler ile katkı sağladığınız için teşekkürler melek hanım

  2. :)Gazi

    Adetimin 4. günü Adet ağrısı çekmem normal mi?İki yıldır adet görüyorum ve ona rağmen düzensiz adet görüyorum doktora gitmem gerekir mi?

    1. Eğer sürekli adet görmenizde bir düzensizlik var ise bir uzman doktora görünmenizde fayda var.